30
PAZ

2017

Lokowanie w nieruchomości – pomysł na biznes

Kategoria: Nieruchomości

Lata 2015-2017 to złoty okres dla deweloperów. Nowe mieszkania rozchodzą się niczym ciepłe bułeczki. Popyt na nowe mieszania jest związany przede wszystkim z faktem, że Polacy chętnie inwestują w nieruchomości.

Lokowanie w nieruchomości – pomysł na biznes

Mieszkanie zamiast lokaty

Jak wynika z raportu E-VALUER INDEX 2017  (Emmerson Evaluation), Polacy wolą kupować mieszkania niż zakładać lokaty. Powodem tego jest fakt, że lokaty są uważane za niepewne i mało efektywne. Od dłuższego czasu utrzymują się dość niskie stopy procentowe – trudno jest znaleźć standardową lokatę oprocentowaną w skali roku na więcej niż 2%. Rentowność wynajmu mieszkań może być nawet dwa razy większa niż rentowność lokaty –jak podaje Home Broker, średnia rentowność wynosi 4,77%.

Inwestycyjne zakupy nieruchomości są ważnym segmentem transakcji mieszkaniowych. Jak podaje Metrohouse, co trzeci kupujący nabywa nieruchomość w celach inwestycyjnych.

Inwestycje w nieruchomości – czyli w co?

Lokowanie w nieruchomości to multum możliwości. Oczywiście najprościej jest kupić nowe mieszkanie i czerpać zyski z jego wynajmu. Chętnie wynajmowane są mieszkania o małym metrażu, a najemcami są przede wszystkim studenci. Dużo rzadziej mieszkanie wynajmują rodziny z dziećmi i osoby starsze.

Inwestowanie w nieruchomości to nie tylko wynajem mieszkania na dłuży czas. Coraz bardziej popularny jest wynajem krótkoterminowy – na kilka dni. Ten biznes ma szansę powodzenia w miastach popularnych wśród turystów. Kolejny pomysł, to zakup lokalu komercyjnego i podnajem. Komu można podnająć lokal? Może to być przedsiębiorstwo, które w naszym lokalu założy swoją firmę albo biuro. W podnajętym lokalu może też powstać restauracja, kawiarnia, klub. Możliwości jest wiele. Wynajmowanie wielu lokali komercyjnych może być poważnym biznesem albo nawet pomysłem na życie. Wszystko zależy od naszych przedsiębiorczych zapędów.

Na świecie bardzo popularne jest wynajmowanie pojedynczych miejsc do pracy biurowej – zamiast całego biura. Jest to tzw. coworking. Choć idea ta nie jest jeszcze w Polsce spopularyzowana, może być również pomysłem na dochodowy biznes.

Inwestowanie w nieruchomości to także inwestowanie w miejsca postojowe. Wynajmować można garaże, miejsca postojowe na terenie podwórka (szczególnie popularne w pobliżu atrakcji turystycznych) czy miejsca na lotniskowym parkingu (model popularny za granicą).

Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Lokowanie w nieruchomości to obietnica dużego zysku, ale tylko wtedy, gdy kupujący odpowiednio się do całej operacji przygotuje. Nie wystarczy, że kupisz jakieś mieszkanie i wystawisz je na wynajem. Tak beztroskie podejście może skończyć się fiaskiem –zamiast zysków będą na ciebie czekać długi.

Jak rozpocząć inwestowanie w mieszkania? Przygotowaliśmy kilka rad na początek:

  • określ opłacalność zakupu nieruchomości tzw. metodą deweloperów,
  • naucz się szukać informacji o nieruchomościach w internecie – to nieskończone źródło wiedzy; możesz też skorzystać z pomocy biura nieruchomości przy szukaniu mieszkania na inwestycję.
  • określ stopę zwrotu z inwestycji i oszacuj poziom ryzyka (ryzyko zawsze istnieje),
  • poznaj podstawy prawne inwestowania w nieruchomość (poszczególne pomysły na biznes wiążą się z konkretnymi zasadami, wskazanymi w aktach prawnych),
  • przeanalizuj trendy na rynku mieszkań i nieruchomości,
  • jeśli masz małą wiedzę o nieruchomościach, a planujesz ulokować w nie znaczną sumę, zastanów się nad udziałem w specjalnym szkoleniu – oferta szkoleniowa jest bogata (kursy stacjonarne, kursy online).