29
MAJ

2020

Co można kupić za 650 000 zł na rynku nieruchomości? A co warto kupić w tej cenie.?

Kategoria: Finanse

Co można kupić za 650 000 zł na rynku nieruchomości? A co warto kupić w tej cenie?

Celowo podaliśmy taką wartość budżetu. 

To średnia cena jaką inwestuje rodzina na zakup nowego mieszkania. Do tego pozostawia sobie jeszcze rezerwę na etap wykończenia mieszkania ale ponieważ tu dane są mocno zmienne nie będziemy ich poruszać. Wracając w takim razie do pytania co kupić w tej cenie? Zaczynamy od Centrum, to 43 m2 więc rodzina szuka dalej. 2 pokoje lub kawalerka, jest poza zainteresowaniem przeciętnej rodziny. Stosując to kryterium musimy wykluczyć również Mokotów, Ursynów, Żoliborz. Więc może 66 m2 na Bielanach, Bemowie, Woli, Pradze Południe? Udało nam się wyszukać 3 pokoje z ładnym balkonem, na osiedlach strzeżonych, z garażem podziemnym w zakładanym budżecie. Czas oczekiwania na mieszkanie średnio wyniósł do 9 miesięcy. 

Idziemy dalej 95 m2 Białołęka, Ursus, Piaseczno, Pruszków, Wawer okolice Warszawy oferują większy metraż w zakładanym budżecie. Od 3 do nawet 5 pokoi. Trzeba jednak pamiętać, że musimy się liczyć z niższymi udogodnieniami. Lokalizacja, infrastruktura i jakość wykonania części wspólnych. Często również parking naziemny. Jakość użytych materiałów do budowy nie różni się od konkurencyjnych projektów. Na korzyść możemy zaliczyć większe balkony i więcej projektów z ogródkami na parterze. Nikt się nie spodziewał, że sytuacja ostatnich miesięcy spowoduje popyt na mieszkania z ogródkiem, nastąpi wzrost zainteresowania domami, działkami. Zawsze mieszkania na parterze, nawet z mikro ogródkiem były wyceniane niżej niż mieszkania na drugim, trzecim i wyższym piętrze. Im wyżej tym cena rosła. Obecnie to mieszkania z ogródkiem cieszą się ogromnym zainteresowaniem. I trudno się dziwić. Zawsze to kawałek ogrodu gdzie można spędzić czas. 

Spójrzmy zatem jak wygląda rynek domów. Sytuacja nie jest komfortowa. Mało jest deweloperów chętnych na inwestowanie w osiedla domów. Dlaczego? Bo nie jest to skala w jakiej chcą się poruszać. Nie ta marża, wielka odpowiedzialność i ta rękojmia, która w tym wypadku bardzo często jest realizowana. Na rynku więcej dostępnych jest segmentów niż domów. Możemy spotkać się z ofertami gdzie deweloper opisuje segmenty np. Osiedle mieszkaniowe albo domy w zabudowie szeregowej. Oczywiście wynika to z łatwości prowadzenia inwestycji, odpowiedzialności, podziału działek, zastosowanych materiałów, wspólnych ścian i ekonomiki budowy i wreszcie marży. Więc dom u dewelopera wolnostojący z wydzieloną działką to ,,perełka” na rynku. Warto ją obowiązkowo rozważyć. Proszę zwrócić uwagę również uwagę na sposób zarządzania nieruchomością. Często deweloper organizuje dla takiego osiedla wspólnotę i wpisuję ją w akt notarialny co może być dość kosztowne w następstwie decyzji.  Model idealny to osiedle domów albo szeregowych albo wolnostojących i to mieszkańcy sami zawiązują spólnotę i mają pełen wgląd i decyzyjność kosztów. Pozostańmy zatem przy naszym budżecie w segmentach. To bardziej realna szansa na wyszukanie 90 - 150 m2,  z ogródkiem i własnym garażem. Ogródek nie będzie imponujący ale miejsce na grilla zawsze się znajdzie. 4-5 pokojowe segmenty znajdziemy w okolicach Warszawy. Wawer, Piaseczno, Pruszków, Marki, Białołęka, Babice, Łomianki. Na dom z wydzieloną działką musimy przeznaczyć w tych okolicach budżet od 1,100 tyś nawet do 2,500 tyś. Otrzymujemy działkę od 750 -1100 m2. Najdroższe inwestycje deweloperskie oscylowały w kwocie do 3-4,5 mln zł. To segment rezydencji. Dla tego segmentu poświęcimy osobny artykuł. 

Naszym zdaniem. 

Dysponując budżetem 650 tyś warto rozważyć dwie opcje, segment z ogródkiem w okolicach miasta  lub mieszkanie ale za to w lepszej lokalizacji. Musimy jednak pamiętać, że segment będzie się wiązał z dużym zaangażowaniem w dojazdy i powroty. Ogródek, własna działka, grill i spędzanie czasu na powietrzu rekompensują często te niedogodności. Do tego większa przestrzeń, więcej pokoi, może nawet własny garaż. Mieszkanie, jeśli zdecydujemy się na większy metraż to nie będzie to dzielnica z dobrą infrastrukturą, musimy również liczyć się z dojazdami do pracy, staniem w korkach. Obecnie kilka inwestycji jest budowana z myślą o obwodnicach i łatwością dojazdu do centrum. To dobre rozwiązanie i z naszego punktu widzenia, racjonalne wykorzystanie naszego budżetu.