12
MAJ

2020

Czy spadną ceny nowych mieszkań?

Kategoria: Finanse

Co dalej z mieszkaniami. Czy warto poczekać na spadki ceny mieszkań? 

Z początkiem roku dynamika sprzedaży nowych mieszkań w dużych miastach Polski utrzymywała się na stałym poziomie z lekkim trendem wzrostowym. Sami deweloperzy szacowali własne budżety sprzedażowe zakładając stabilne wzrosty. Słabe stopy procentowe i niepewny horyzont rosnącej inflacji napędzał inwestorów i właśnie w sektor nieruchomości chętnie przenosili swoje oszczędności. W Warszawie cena m2 z początkiem roku oscylowała ok 9890 zł /m2  i była to najwyższa cena m2 w Polsce dla segmentu mieszkań pomiędzy 50-60 m2. 

Na drugim miejscu po Warszawie uplasował się Kraków. Cena z początku roku oscylowała na poziomie 8990 zł / m2 i już pod koniec lutego przebiła 9000 zł / m2. Najniższy poziom ceny m2 zanotowaliśmy w Poznaniu. Wyniósł średnio 7 200  zł /m2. Wrocław i Trójmiasto  oferowało przy podobnym metrażu 55-65 m2 cenę m2 na poziomie 8440 zł. 

Zmieniająca się dynamicznie sytuacja związana z pandemią wyhamowała trend wzrostowy cen. Deweloperzy zaczęli się koncertować na utrzymaniu i finalizowaniu umów przedwstępnych. Istniało spore ryzyko do ich utraty i wycofywania się klientów. Na szczęście taka sytuacja aż do pierwszego tygodnia maja wyniosła średnio ok 8 % wszystkich umów. Zdecydowani klienci z czasów przed pandemią nie rezygnowali i finalizowali transakcje zakupu. Wyhamowanie cen na poziomie Warszawa 10 tyś /m2, Kraków 9400 zł /m2, Wrocław 8450 zł /m2, Trójmiasto 8700 zł/ m2 i niepewna sytuacja gospodarcza może spowodować, że kontynuacja realizacji planów sprzedażowych będzie niemożliwa na dotychczasowym poziomie. Liczba kontaktów spadła deweloperom o 20-30 procent w stosunku do miesięcy styczeń-marzec. 

Sami deweloperzy będą się zastanawiali ile z planowanych nowych projektów zostanie wstrzymanych i na jak długo. Trudno liczyć na obniżkę ceny m2 w najbliższym czasie. Natomiast warto uważnie przeglądać oferty w naszym serwisie i składać deweloperowi propozycje nabycia nieruchomości, dopytać o dodatkowe bonusy, które teraz stają się faktem. Na przykład jeden z czołowych warszawskich deweloperów proponuje 60 tyś dla gotowych mieszkań z zakupem on-line. Inny proponował 30 tyś wsparcia dla mieszkań we Wrocławiu. 

Jeśli sytuacja na rynku dalej będzie w pandemii, już w początkiem przyszłego roku spodziewamy się pierwszych znaczących ruchów na cenach m2 mieszkań. Zwłaszcza tych gotowych do zamieszkania. 

Będziemy na bieżąco śledzić dla Was wszystkie ciekawe propozycje i pisać o nich w serwisie.