21
MAJ

2018

Jakie mieszkanie kupić pod wynajem?

Kategoria: Porady

W Polsce bardzo dużo mieszkań jest kupowanych pod wynajem. Czemu? Bo uważamy kupowanie nieruchomości za bezpieczny sposób inwestowania, a przede wszystkim intratny – na najmie można dobrze zarobić, często więcej niż na lokacie bankowej. Żeby jednak inwestycja była opłacalna, trzeba dobrze zastanowić się nad tym, jakie mieszkanie kupić.

Po pierwsze – lokalizacja

Zacząć trzeba od lokalizacji. Warto wybrać taką miejscowość, w której dość szybko znajdziemy chętnego najemcę, a dodatkowo ceny za najem będą z naszej perspektywy atrakcyjne. Oczywiście najlepiej kupować mieszkania pod wynajem w większych miastach.

Atrakcyjne lokalizacje to duże miasta, a także te aglomeracje, gdzie znajdują się większe i oblegane uczelnie wyższe. Bardzo często bowiem najmującymi są studenci oraz osoby młode, które rozpoczęły karierę zawodową. Znacznie trudniej będzie znaleźć najemcę na peryferiach czy w mniejszych miejscowościach.

Mieszkanie na wynajem powinno być blisko węzła komunikacyjnego – sprawdź, czy niedaleko znajdują się przystanki autobusowe albo tramwajowe. Warto wybierać takie miejsca, gdzie nieopodal znajdują się sklepy. Jeszcze lepiej, kiedy obok mieszkania mieści się uczelnia.

Przede wszystkim małe mieszkania

Dane statystyczne pokazują, że najłatwiej znaleźć najemcę na mały lokal – kawalerkę albo mieszkanie dwupokojowe. Im mniejszy lokal, tym powinna być większa rentowność inwestycji.  Takie lokale są chętniej wynajmowane i zazwyczaj krócej pozostają „puste”. Musimy bowiem pamiętać ciągle o grupie docelowej – studentach i osobach młodych.

Więcej pokoi, mniejszy metraż

Na wynajem opłaca się kupować takie mieszkania, które na danej powierzchni mają jak najwięcej pokoi. O co chodzi? Bardziej rentowne będzie mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 45 m2niż kawalerka takiej samej wielkości. Takie lokale wydają się po prostu bardziej funkcjonalne.

Na rynku znaleźć można wiele kawalerek, które przerobiono na kompaktowe dwupokojowe mieszkania. To dość częsty zabieg wykonywany przez właścicieli mieszkań. Oczywiście trudno przerobić na dwupokojowe mieszkanie kawalerkę o powierzchni 17 m2– wtedy lepiej nie ingerować w pierwotny zamysł architekta.

Grupa docelowa

Tak jak pisaliśmy, najłatwiej znaleźć najemcę na mieszkanie małe, w centrum , o stosunkowo niskich opłatach. Nie oznacza to jednak, że mieszkania wynajmują tylko studenci i single, choć stanowią oni dość liczną grupę najemców.

W przypadku studentów, dość często w jednym mieszkaniu zamieszkuje kilka osób. W takim przypadku dobrze sprawdzą się mieszkania kilkupokojowe.

Przy wyborze mieszkania na wynajem musisz się zastanowić, kto będzie w twojej grupie docelowej. Możesz zdecydować się na rodziny z dziećmi i to do nich skierować swoją ofertę. Wtedy lepiej kupić mieszkanie nieco większe, przynajmniej dwupokojowe.

Jeszcze inne mieszkanie powinieneś kupić, jeśli chcesz je wynajmować menadżerom oraz pracownikom wyższego szczebla na kontraktach terminowych. W takim przypadku warto zadbać o większy metraż i podniesienie standardu wykończenia.

Dla klientów wymagających nadaje się apartament, w prestiżowej lokalizacji, z komfortowym wykończeniem i o znacznym metrażu. Warto zadbać wtedy o dodatkowe usługi typu concierge.