Zapytanie z portalu WyszukiwarkaMieszkan.pl
Napisz nam czego szukasz, a bezpłatnie i niezobowiązująco przedstawimy dostępne oferty. Pamiętaj o podaniu nam preferowanej lokalizacji. (np.dzielnice)
Przesłanie zapytania wiążę się z akceptacją regulaminu.
Pawrót

Zakup mieszkania od dewelopera.

Kiedy kupić pierwsze mieszkanie?

Wielu z nas marzy o własnym mieszkaniu już od wczesnych lat. Dość szybko dążymy do samodzielności. Kiedy jednak jest najlepszy czas, żeby kupić własne mieszkanie? Czy warto się spieszyć z tą decyzją?

Zakup mieszkania od dewelopera.

Poważna decyzja

Zakup mieszkania znacząco wpłynie na nasze życie. O ile z wynajmowanych mieszkań można się szybko przeprowadzić, o tyle zachowanie mobilności w przypadku mieszkania na własność jest już utrudnione. Nie warto spieszyć się z tą decyzją. Jeśli nie masz ustabilizowanej sytuacji zawodowej, planujesz studia w innym mieście albo po prostu nie wiesz jeszcze, gdzie chcesz mieszkać – odłóż w czasie decyzję o kupnie mieszkania. Odkrywaj świat, daj sobie czas na znalezienie własnego pomysłu na życie, beż żadnych ograniczeń szukaj pracy marzeń.

Decydując się na kupno własnego mieszkania musisz zadać sobie pytanie, czy stać cię na to. To ty będziesz od tej pory ponosić koszty napraw, remontów, niwelowania skutków awarii. Dodatkowo, jeśli decydujesz się na kredyt, będziesz zobowiązany do regularnego spłacania rat.

Kiedy kupić mieszkanie?

Najlepszy moment na kupno swojego pierwszego mieszkania to taki, kiedy doszło do spełnienia poniższych warunków:

  • Stabilna sytuacja życiowa – wiesz już, co chcesz robić w życiu, gdzie mieszkać. Nie planujesz przeprowadzki do Australii i nie zakładasz, że poznasz swoją miłość na drugim końcu Polski. Innymi słowy, masz pomysł na życie i sukcesywnie go realizujesz.
  • Stabilna sytuacja zawodowa  – zastanów się, czy kupno mieszkania w twojej obecnej sytuacji nie jest zbyt dużym ryzykiem. Pewna i dobrze płatna praca, pożądany zawód, umowa o pracę, zatrudnienie w firmie płynnej finansowo – to wszystko sprawia, że możesz czuć się pewnie i w przyszłości nie powinieneś mieć problemów z utrzymaniem.
  • Odpowiedni zasób gotówki – najlepiej kupić mieszkanie za gotówkę albo z wysokim wkładem własnym. Jeśli jesteś w stanie w ciągu kilku lat zebrać dużo oszczędności, poczekaj z kupnem mieszkania. Mieszkając z rodzicami albo wynajmując pokój, jesteś w stanie zgromadzić dość dużo gotówki.

Decydując się na własne mieszkanie nie kieruj się emocjami czy opinią innych. W Polsce przyjęło się, że każdy powinien mieć własny dom – ale to ty najlepiej wiesz, czego ci w życiu potrzeba. Nie kupuj mieszkania, bo wszyscy przyjaciele już kupili. Zamiast tego dokładnie przeanalizuj swoją sytuację i oceń, czy wynajem mieszkania nie opłaca się bardziej oraz jak szybko jesteś w stanie zebrać gotówkę na zakup własnego lokum. Pamiętaj – mieszkanie najlepiej kupić za gotówkę.

Wiele osób obawia się, że właściciel mieszkania może cię wyrzucić z niego z dnia na dzień. Jeśli masz podpisaną umowę, nie martw się – prawo jest po twojej stronie. Wcale nie tak łatwo jest zerwać umowę najmu i wyeksmitować lokatora.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy masz rodzinę. Bezpieczniej będziecie czuć się we własnym mieszkaniu. Szukanie nowego mieszkania dla rodziny jest stresujące i może być problematyczne – szczególnie jeśli masz już dzieci, które chodzą do szkoły. Zmiana zamieszkania może się dla nich wiązać z koniecznością zmiany szkoły albo długimi dojazdami.

Analiza rynku

Jeśli nie musisz kupować mieszkania ad hoc, warto przeanalizować sytuację na rynku mieszkaniowym i finansowym (w przypadku zaciągania kredytu w banku). Często o tym zapominamy. Tymczasem z prognoz może wynikać, że w kolejnym kwartale mieszkania będą tańsze albo odwrotnie – szykuje się znaczna podwyżka cen. Podobnie zmieniają się stopy procentowe, warunki przyznawania kredytu czy wymagany wkład własny. Sprawdź również, czy możesz skorzystać z programów dofinansowania albo promocji.