Zapytanie z portalu WyszukiwarkaMieszkan.pl
Napisz nam czego szukasz, a bezpłatnie i niezobowiązująco przedstawimy dostępne oferty. Pamiętaj o podaniu nam preferowanej lokalizacji. (np.dzielnice)
Przesłanie zapytania wiążę się z akceptacją regulaminu.
Pawrót

Wynajem mieszkania przez agencję czy bezpośrednio – co wybrać?

 

Oferty mieszkań na wynajem można przeglądać samemu w poszukiwaniu tej odpowiedniej albo skorzystać z usług agencji nieruchomości. Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Zanim zdecydujesz się na jedno z nich, poznaj plusy i minusy obu typów transakcji.

Wynajem mieszkania przez agencję czy bezpośrednio – co wybrać?

 

Wynajmę mieszkanie w centrum…

Ofert wynajmu mieszkań jest w internecie bardzo dużo. Od mniejszych kawalerek, po mieszkania kilkupokojowe, przez ekskluzywne apartamenty – w wyszukiwarkach nieruchomości znajdziesz niemal wszystko. Czy to dobrze?

Z jednej strony wielość ofert sprawia, że mamy duże szanse na znalezienie wymarzonego lokum. Jednak nie mamy pewności, jak dużo czasu nam to zajmie. Przejrzenie wszystkich ofert, wybranie z nich tych, którymi warto się zainteresować – to dopiero początek drogi. Potem trzeba jeszcze zweryfikować, czy w ogłoszeniu napisano prawdę. I tak zaczyna się pielgrzymka od jednego mieszkania do drugiego.

Jeśli szybko znajdziemy ciekawe mieszkanie – świetnie! Często jednak takie poszukiwania trwają bardzo długo i są uciążliwe. Z właścicielami mieszkania trzeba się umówić – i wybrany termin musi wszystkim pasować… Niekiedy jesteśmy zmuszeni do przemieszczania się w krótkim czasie między oddalonymi od siebie lokalizacjami.

Śmieszne anegdoty o szukaniu mieszkania do wynajęcie zawarła w swojej książce Marta Rysa.  Upiór w bloku. Kryminałki mieszkanioweto historie zabawne, ale też ku przestrodze.

Z drugiej strony bezpośrednie wynajęcie mieszkania od właściciela często jest po prostu tańszym rozwiązaniem. Nie trzeba bowiem płacić agencji nieruchomości za pracę wykonaną przez pośrednika.

A może przez agencję?

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług biura nieruchomości, musisz liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat. Z drugiej strony zaoszczędzisz sporo czasu – musisz ocenić, czy jest to warte dodatkowych kosztów.

Agent nieruchomości przeprowadzi z tobą wywiad, podczas którego ustali, jakiego mieszkania szukasz. Specjalnie dla ciebie zweryfikuje oferty dostępne na rynku i wybierze tylko te, które spełniają twoje wymagania i są atrakcyjne.

Pośrednik może przedstawić ci również oferty, których jeszcze nie opublikowano w internecie. To duży atut współpracy z biurem nieruchomości. 

Co więcej, pracownik agencji nieruchomości będzie w naszym imieniu negocjował warunki najmu z właścicielem i pomoże w przejściu przez całą procedurę najmu (np. podpowie, jak sformułować korzystną umowę najmu). Będzie takim aniołem stróżem. Warto przy tym wskazać, że agentowi zapłacimy dopiero po przyjęciu oferty, którą przedstawił – z zasady nie trzeba płacić np. za pokazanie mieszkania albo za udostępnienie adresu.

Opłaty pobierane przez agencje nieruchomości są różne. Dość często należy zapłacić równowartość miesięcznego czynszu albo rozliczać się ryczałtem. Pamiętaj, że koszty skorzystania z usług biura nieruchomości mogą być pokryte po równo przez ciebie i właściciela nieruchomości.

Co wybrać?

Najem bezpośrednio od właściciela mieszkania zazwyczaj jest tańszy, ale zajmuje też więcej czasu. Niekiedy szukanie odpowiedniego lokum zajmuje nawet kilka miesięcy. 

Chociaż skorzystanie z usług biura nieruchomości wiąże się z koniecznością zapłacenia prowizji, jest to rozwiązanie coraz częściej wybierane, gdyż jest „wygodniejsze”. Większość zadań wykonuje za ciebie pośrednik. Co więcej, na twoje życzenie sprawdzi on, czy umowa najmu jest odpowiednio sformułowana, co sprawia, że taki typ najmu jest obarczony mniejszym ryzykiem.