30
PAZ

2017

Trendy na rynku nowych mieszkań

Kategoria: Nieruchomości

W ostatnich latach rynek nowych mieszkań bardzo prężnie się rozwija, jednak trzeba się przygotować na koniec trendu wzrostowego już w 2018 r. – podaje Emmerson Evaluation w swoim corocznym raporcie na temat rynku pierwotnego, czyli E-VALUER INDEX 2017.

Trendy na rynku nowych mieszkań

Lata rekordów

W latach 2015 i 2016 padły rekordy co do podaży mieszkań na rynku pierwotnym oraz obrotów firm deweloperskich. Warto odnotować, że większość deweloperów w 2016 r. odnotowała najlepsze wyniki sprzedaży w historii. Skąd tak duże zainteresowanie nowymi mieszkaniami? Polacy decydują się na zakup nowego mieszkania przede wszystkim w związku z niepewnością i nieefektywnością lokat jako sposobu na inwestowanie. Wolimy kupić nieruchomość niż trzymać swoje oszczędności na lokacie bankowej. W 2016 r. większość nowych mieszkań kupiono za gotówkę (ok. 60% wszystkich tego typu transakcji).  Kolejnymi powodami rozwoju rynku mieszkaniowego były niskie bezrobocie, dobra sytuacja na rynku pracy, program rządowy Mieszkanie dla Młodych. Trend ten utrzymał się również w 2017 r.

Trendy w 2017 r.

W pierwszej połowie 2017 r. ceny nowych mieszkań utrzymywały się na podobnym poziomie, co w poprzednich latach. Warto wskazać, że powstaje coraz więcej nowych osiedli budowanych przez deweloperów, ale nie przekłada się to na obniżkę cen nieruchomości.

Średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym w najważniejszych miastach Polski kształtowały się jak niżej (raport Bankier.pl):

Szczecin – 4 918 zł/m2

Gdańsk – 6 239 zł/m2

Poznań – 6 272 zł/m2

Łódź – 4 900 zł/m2

Wrocław – 6 152 zł/m2

Katowice – 5 368 zł/m2

Warszawa 8 025 zł/m2

Lublin – 5160 zł/m2

Kraków  –7 099 zł/m2

Najdroższe mieszkania są w Warszawie, Krakowie i Gdańsku – najtaniej nieruchomość kupimy w Łodzi i Szczecinie.

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się mieszkania małe – kawalerki do 30 m2 i mieszkania dwupokojowe do 40 m2. Uznani deweloperzy chwalą się, że w pierwszym kwartale 2017 r. znowu odnotowali rekordową sprzedaż. Sprzedaż nowych mieszkań w 2017 r. osiągnęła wręcz rekordowy poziom również w związku z faktem, że jest to już ostatni dzwonek dla tych, którzy chcą skorzystać z rządowej pomocy. Popularny program wsparcia Mieszkanie dla Młodych, zostanie ostatecznie zakończony w 2018 r. 

Rekordowa podaż nowoczesnych mieszkań od deweloperów przyczynia się – co widać w tym roku, ale także w latach poprzednich – do spadku wartości i zainteresowania mieszkaniami używanymi, w starym budownictwie, przede wszystkim tzw. wielką płytą.

Koniec hossy w 2018 r.

W raporcie E-VALUER INDEX 2017 eksperci wskazują, że już w przyszłym roku deweloperów czeka nie małe wyzwanie. Najprawdopodobniej dojdzie do podniesienia stóp procentowych, co poskutkuje tym, że lokowanie w nieruchomości nie będzie aż tak bardzo atrakcyjne. Ponadto dojdzie do wzrostu ceny kredytów hipotecznych i spadku ich dostępności, co z pewnością mocno uderzy w cały rynek mieszkań. Program Mieszkanie dla Młodych zostanie zastąpiony programem Mieszkanie+, który jednak nie będzie stymulował sprzedaży nowych mieszkań (jego idea to budowanie tanich mieszkań na wynajem).

Zgodnie z prognozami, ostatnia pula programu Mieszkanie dla Młodych wyczerpie się już na początku 2018 r. Najprawdopodobniej dojdzie w związku z tym do spadku popytu oraz cen lokali pozycjonowanych w przedziale cenowym MdM.

Eksperci z Emmerson Evaluation wskazują, że w 2018 r.  i w kolejnych latach coraz bardziej popularne będą większe mieszkania, 3- i 4-pokojowe. Wśród powodów tej zmiany wymienia się: niskie bezrobocie, dobrą sytuację materialną Polaków, stymulowanie konsumpcji przez program 500+, zmianę preferencji młodych Polaków (stabilizację materialną osiąga kolejne pokolenie).