03
STY

2018

Ogrzewanie geotermalne, a koszty.

Kategoria: Finanse

Ogrzewanie geotermalne – ciepło z natury

Statystyki pokazują, że systematycznie rośnie zużycie energii, przy czym zasoby surowców tradycyjnych (np. paliw kopalnych) zmniejszają się (co generuje również coraz wyższe ceny). W związku z tym poszukiwane są nowe sposoby na ogrzewanie mieszkania. Biorąc pod uwagę nasilające się trendy ekologiczne w mieszkalnictwie nie powinien dziwić fakt, że na popularności zyskuje ogrzewanie geotermalne.

Ogrzewanie geotermalne, a koszty.

 

I Ty możesz być eko!

Istotą ogrzewania geotermalnego jest wykorzystanie jako alternatywnego źródła energii ciepła z wnętrza ziemi.  Energia geotermalna jest pozyskiwana ze skał oraz wód podziemnych. Najbardziej popularnym rozwiązaniem tego typu są pompy ciepła.

Pompy ciepła to nowoczesne i przyjazne środowisku urządzenie. Pozwala na ogrzanie pomieszczeń, przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zasada działania pompy ciepła jest dość prosta: urządzenie pobiera ciepło ze źródła o niższej temperaturze (tzw. dolnego źródła) i przekazuje ją do źródła o wyższej temperaturze (tzw. górnego źródła, np. ogrzewania podłogowego, ogrzewania ścian, kaloryferów).

Pompa ciepła produkuje czystą energię. Nie ma w tym przypadku mowy o zanieczyszczaniu środowiska. Co więcej, energia z wnętrza ziemi jest zasadniczo nie do wyczerpania – nie można zatem mówić o ograniczonych zasobach, jak np. dzieje się w przypadku węgla.

Pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie, które jest dodatkowo tanie i wydajne. To również sposób na zapewnienie dobrej przyszłości przyszłym pokoleniom.

Koszt instalacji ogrzewania geotermalnego

Nie da się podać uniwersalnego wzoru do obliczenia kosztów instalacji pompy ciepła. Niewątpliwie jednak sama inwestycja będzie się zwracać przez kilkanaście lat. Na koszt instalacji wpływa wybrany typ pompy ciepła (jednymi z najtańszych są pompy typu powietrze – woda, jednak pozwalają one tylko na przygotowanie ciepłej wody użytkowej). Pompa powietrzna wysokiej jakości kosztuje ok. 30 000 zł, z kolei pompa ciepła z kolektorem pionowym może kosztować nawet 65 tys. zł (wliczając w to koszt wykonania ogrzewania podłogowego).

Kolejne koszty wiążą się z wykonaniem odwiertów, dostosowaniem kotłowni, przygotowaniem zasobnika, zestawu instalacyjnego dolnego źródła. Trzeba kupić również odpowiedni zestaw instalacyjny do c.w.u. czy dodatkową pompę obiegową i zbiornik buforowy. Warto zaznaczyć, że koszt zakupu pompy ciepła nie sięga nawet połowy kosztu całej instalacji.

Chociaż koszt instalacji jest wysoki, należy pamiętać, że wiele można zaoszczędzić potem w kolejnych latach eksploatacji urządzenia. Nie bez znaczenia jest także ekologiczność rozwiązania.

Wady i zalety

Wykorzystanie energii geotermalnej do ogrzewania domu ma swoje słabe i mocne strony. Przedstawiamy je w formie czytelnej listy

Zalety ogrzewania geotermalnego:

  • taka energia jest odnawialna i niewyczerpalna,
  • rozwiązanie ekologiczne (produkcja tzw. zielonej energii; jeśli pompa ciepła działa poprawnie, nie są emitowane żadne zanieczyszczenia),
  • integracja z krajobrazem (instalacja jest praktycznie niewidoczna),
  • niezależność od warunków pogodowych (czego nie można powiedzieć o elektrowniach wiatrowych i kolektorach słonecznych),
  • niskie koszty eksploatacyjne.

Wady ogrzewania geotermalnego:

  • wysokie koszty instalacji,
  • energia geotermalna jest dostępna tylko w niektórych miejscach,
  • niebezpieczeństwo uwolnienia do atmosfery i wód powierzchniowych trujących gazów oraz minerałów,
  • ryzyko przemieszczenia się złóż geotermalnych,
  • możliwa korozja rur.

Finanse