30
PAZ

2017

O czym musisz pamiętać kupując nowe mieszkanie?

Kategoria: Porady

Kupno nieruchomości to bardzo ważna decyzja. Kupujemy mieszkanie, w którym będziemy żyli wiele lat. Oczekujemy, że będzie komfortowe, szukamy dobrej lokalizacji. Zanim zaczniesz wybierać jednak kolor ścian i aranżować sypialnię, sprawdź, na co musisz uważasz przy kupnie nowego mieszkania.

O czym musisz pamiętać kupując nowe mieszkanie?

 

Mieszkanie od dewelopera

Jeśli stoisz przed wyborem własnego mieszkania, nie kieruj się tylko emocjami. Nie daj się oczarować pięknym wizualizacjom dewelopera i jego obietnicom. Deweloper raczej nie powie ci na spotkaniu, że obok osiedla przebiega bardzo głośna ulica… Musisz być czujny. Zwróć uwagę przede wszystkim na poniższe kwestie:

  1. Zweryfikuj dewelopera – jego płynność finansową, rzetelność. Sprawdź dotychczasowe inwestycje – obejrzyj osiedla, porozmawiaj z mieszkańcami.
  2. Dokładnie przeanalizuj prospekt informacyjny – to dla ciebie najważniejszy dokument, w którym znajdziesz wszystkie istotne informacje o inwestycji, również o zagospodarowaniu najbliższej przestrzeni.
  3. Porównaj oferty różnych deweloperów, poszukaj promocji, ale uważaj na dodatkowe warunki – dokładnie przeczytaj umowę.
  4. Większe bezpieczeństwo daje zakup mieszkania od dewelopera, który założył rachunek powierniczy zamknięty.
  5. W razie wątpliwości skonsultuj się z doradcą finansowymprawnikiem albo ekspertem rynku nieruchomości.
  6. Sprawdź, czy inwestycja rozpoczęła się przed 2012 r. Pamiętaj, że od 2012 r. obowiązuje tzw. ustawa deweloperska, której zapisy chronią twoje interesy jako konsumenta. Ustawa nie jest stosowana wobec inwestycji, które rozpoczęły się jednak wcześniej.
  7. Nigdy nie kupuj mieszkania, jeśli deweloper nie uregulował jeszcze wszystkich aspektów formalno-prawnych.
  8. Dowiedz się, czy możesz skorzystać z dopłat do zakupu mieszkania – jeszcze w 2018 r. można się starać o dofinansowanie w ramach programu rządowego Mieszkanie dla Młodych.
  9. Czytaj dokładnie umowy. Sprawdź, jakie kary przewidziano za niedotrzymanie terminu odbioru mieszkania, czy istnieje możliwość reklamacji.
  10. Zdecydowanie bezpieczniej jest zawrzeć umowę przedwstępną u notariusza – nie jest to jednak konieczne. Taką umowę możesz też podpisać w biurze dewelopera.
  11. Sprawdź, jaki termin pojawia się w treści umowy – zadatek czy zaliczka? Jeśli zrezygnujesz z kupna mieszkania, zadatek zostaje u dewelopera. Jeśli to deweloper odstąpi od umowy, musi ci zwrócić podwojony zadatek. Jeśli umowy dotrzymają obie strony, zadatek wlicza się na poczet kwoty transakcji. Z kolei zaliczkę sprzedający powinien zwrócić w przypadku niewykonania umowy albo jej rozwiązania.
  12. Sprawdź dokładnie atuty i słabe strony inwestycji. Przejdź się po okolicy w poszukiwaniu sklepów, przystanków komunikacji miejskiej, szkół i przedszkoli, placówek medycznych, lokali gastronomicznych i rozrywkowych. Porozmawiaj z mieszkańcami o życiu w tej części miasta, poszukaj informacji w internecie.

 

Zarządca nieruchomości

 

Kupując mieszkanie od dewelopera zwróć uwagę na jeszcze jedną kwestię – kto będzie zarządzał nieruchomością. Często w umowie deweloper wskazuje, że przez pierwsze kilka lat to on będzie zarządcą albo firma przez niego wskazana. Jeśli jednak deweloper (wskazana firma) nie będzie się wywiązywał ze swoich obowiązków, mieszkańcy mają prawo powołać nowego zarządcę.

 

Niestety, często się zdarza, że deweloper będący zarządcą nieruchomości działa na korzyść swoją, a nie mieszkańców. To zadanie warto zatem powierzyć firmie zewnętrznej. Deweloper nie może uniemożliwiać (np. stosując niedozwolone klauzule w umowie) zmianę zarządcy.