Zapytanie z portalu WyszukiwarkaMieszkan.pl
Napisz nam czego szukasz, a bezpłatnie i niezobowiązująco przedstawimy dostępne oferty. Pamiętaj o podaniu nam preferowanej lokalizacji. (np.dzielnice)
Przesłanie zapytania wiążę się z akceptacją regulaminu.
Pawrót

Najpopularniejsze metraże mieszkań

Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach rozwija się dynamicznie. Firmy deweloperskie odnotowują rekordowe sprzedaże, a nowe osiedla powstają jak grzyby po deszczu. Ostatnie lata to też dobry okres dla rynku wtórnego. Jakie mieszkania najczęściej kupują Polacy?

Najpopularniejsze metraże mieszkań

Limity powierzchni

Jeszcze jakiś czas temu najbardziej popularne były mieszkania małe, w związku z limitami, jakie obowiązywały w ramach rządowych programów Rodzina na Swoim oraz Mieszkanie dla Młodych. Osoby, które chciały skorzystać z dopłaty, musiały liczyć się z tym, że obowiązywały one do określonej powierzchni. Limity powierzchni wyliczano na podstawie liczby osób, które tworzyły rodzinę. Popularność rządkowych programów przełożyła się na zwiększenie popytu na małe mieszkanie.

Program Mieszkanie dla Młodych właśnie się kończy i zostanie zastąpiony programem Mieszkanie Plus, który zakłada tani wynajem lokali. Mimo tego nadal Polacy najchętniej kupują małe mieszkania.

Lokale kompaktowe

Deweloperzy wskazują, że wciąż największą popularnością cieszą się małe mieszkania, o powierzchni ok. 20-55 m2. Takie metraże można znaleźć we wszystkich nowych inwestycjach. Co ciekawe, deweloperzy planują przede wszystkim małe mieszkania i zazwyczaj oferują tylko kilka większych lokali w ramach danej inwestycji.

Polacy najchętniej kupują kompaktowe mieszkania 2- i 3-pokojowe. Z pewnością jest to związane z ceną – szukamy po prostu mieszkań tańszych. Warto przy tym wskazać, że w 2017 roku dość widocznie wzrosła średnia cena mieszkań.

Inwestorzy z kolei chętnie kupują kawalerki, które potem mogą wynająć studentom albo młodym osobom, które dopiero wkraczają w dorosłość i nie chcą jeszcze kupować własnego mieszkania.

Mniejsze mieszkania kupują przede wszystkim osoby młode i rodziny z małymi dziećmi – czyli ci, którzy decydują się na swoje pierwsze lokum. Ich wybór w większości jest podyktowany ceną. Lokale większe, np. apartamenty, mieszkania 4-pokojowe i penthhousy kupują osoby starsze, które szukają przestronniejszych nieruchomości o większym komforcie niż dotychczas zamieszkiwane. Tego typu inwestycje są adresowane też do biznesmenów.

Segment popularny

W Polsce najszybciej sprzedają się – jeśli chodzi o segment popularny – mieszkania 2-pokojowe, do 55 m2, rozkładowe. Dużą popularnością cieszą się te lokale, które posiadają osobną kuchnię. Trzeba jednak zaznaczyć, że większość deweloperów oferuje mieszkania z salonem wyposażonym w aneks kuchenny.

Kolejnymi poszukiwanymi atutami mieszkań są tzw. powierzchnie dodatkowe, takie jak balkon, taras, ogródek, komórka lokatorska.

Polacy kupują małe mieszkania do zamieszkania, ale także pod wynajem. W ostatnim czasie wynajmowanie mieszkań stanowi dobry sposób na biznes – często znacznie bardziej opłacalny niż trzymanie pieniędzy na lokacie w banku. Badania z kolei pokazują, że najłatwiej wynająć kawalerkę i nieduże mieszkanie 2-pokojowe. Trendy na rynku jeszcze bardziej wzmacniają popyt na małe metraże.

Luksusowe mieszkania

W Warszawie tylko 15% obrotu nieruchomościami na rynku pierwotnym stanowiły mieszkania powyżej 75m2.  Dla porównania, mieszkania o metrażu 45-55 m2 to ok. 30% obrotu. Te tendencje są również widoczne w innych miastach Polski.

Nie oznacza to oczywiście, że w Polsce nie powstają duże mieszkania o podwyższonym standardzie. Takie inwestycje też są realizowane, ale na znacznie mniejszą skalę. Trudno dziś znaleźć mieszkania o powierzchni powyżej 100 m2, choć oczywiście nie jest to niemożliwe.