Zapytanie z portalu WyszukiwarkaMieszkan.pl
Napisz nam czego szukasz, a bezpłatnie i niezobowiązująco przedstawimy dostępne oferty. Pamiętaj o podaniu nam preferowanej lokalizacji. (np.dzielnice)
Przesłanie zapytania wiążę się z akceptacją regulaminu.
Pawrót

Mieszkanie w centrum czy na peryferiach – co wybrać?

Planujesz kupno mieszkania i zastanawiasz się nad lokalizacją? Poznaj wady i zalety mieszkań w centrum oraz na peryferiach i wybierz rozwiązanie odpowiednie dla siebie.

Mieszkanie w centrum czy na peryferiach – co wybrać?

Wady i zalety mieszkania w centrum

Mieszkania w centrum, ze względu na atrakcyjną lokalizację (sąsiedztwo sklepów, obiektów rozrywkowych, dobra komunikacja miejska, szkoły i przedszkola), są zazwyczaj dużo droższe od mieszkań na peryferiach.  Z drugiej strony trzeba wskazać na komfort takiego mieszkania – wszędzie mamy blisko. W pobliżu domu znajdziemy apteki, szkoły, teatry, sklepy, lekarza. Poza tym centra miast są znakomicie skomunikowane z innymi dzielnicami. Poruszanie się komunikacją miejską jest więc wygodne.

Kupując mieszkanie w centrum miasta można liczyć na to, że naokoło rozbudowana jest cała infrastruktura. Przez lata obok powstały sklepy i centra handlowe, placówki oświatowe. Również dojazd do pracy nie powinien zająć wiele – jeśli znajdziemy zatrudnienie obok mieszkania. A przecież w centrum jest dużo biur i firm.

Z drugiej strony osoby mieszkające w centrum muszą liczyć się z hałasem. Można powiedzieć, że centra miast nigdy nie śpią i całą dobę tętnią życiem. Poza tym, jeśli twoje mieszkanie ma się znajdować blisko drogi czy torowiska, to musisz liczyć się z tym, że będziesz słyszeć przejeżdżające samochody bądź tramwaje.

W centrum trudno odpocząć od codziennych trosk. Jeśli lubisz być w środku wydarzeń, a wytchnienia szukasz ze znajomymi na dyskotece, mieszkanie w centrum będzie idealne. Jeżeli jednak odprężasz się na łonie natury, słuchając ptaków, zamieszkanie w centrum może być dla ciebie męczące.

Pamiętaj, że z reguły mieszkanie w centrum łatwiej sprzedać czy wynająć. Jeśli planujesz tego typu inwestycje, lokalizacja może mieć decydujące znaczenie dla ich powodzenia.

Wady i zalety mieszkania na peryferiach

Statystyki pokazują, że mieszkania na obrzeżach miast są tańsze niż w centrum. Za tę samą cenę możesz kupić mieszkanie większe. Cena to duży atut takich lokalizacji.

Poza ścisłym centrum możesz znaleźć wiele parków czy skwerów, gdzie będziesz mógł odetchnąć. To również znakomite miejsca na spacery z dziećmi. Peryferia są spokojniejsze – tutaj życie płynie nieco wolniej. Jeżeli masz stresującą pracę i w weekend chcesz odpocząć od miasta – wybierz mieszkanie na peryferiach.

Pamiętaj jednak o konieczności dojazdu do pracy czy szkoły. Poza tym na peryferiach nie ma raczej teatrów czy modnych klubów albo dużych galerii handlowych. Gorzej będzie też rozwinięta infrastruktura miejska – czyli musisz się liczyć z mniejszą liczbą szkół czy przedszkoli. Problemem może też być komunikacja publiczna – znacząco ograniczona.

Warto zaznaczyć, że nowe inwestycje deweloperskie powstające na peryferiach są bardzo nowoczesne. Deweloperzy dbają o to, żeby przyszłym mieszkańcom żyło się wygodnie. Osiedla wzbogacają o duże place zabaw, kluby fitness, podpisują umowy ze sklepami. Na nowych osiedlach powstają nawet prywatne przedszkola, swoje usługi oferują fryzjerzy, a otoczenie jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Mieszkania na obrzeżach miast trudniej sprzedać, a jeszcze większe problemy wiążą się z wynajmem. Jeżeli planujesz takie inwestycje, dobrze zastanów się, czy wybrana przez ciebie lokalizacja będzie odpowiednia. Kluczowa może okazać się dostępność komunikacji miejskiej.

Co wybrać?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Obie lokalizacje mają swoje plusy i minusy. Wszystko zależy od tego, jakie są twoje oczekiwania i potrzeby.