22
GRU

2017

Mieszkanie na parterze - wady i zalety

Kategoria: Porady

Jesteś właśnie na etapie zakupu własnego lokalu i zastanawiasz się, czy warto wybrać mieszkanie na parterze? Wszyscy znajomi odradzają Ci taką decyzję, wskazując na jej liczne wady? W poniższym artykule prezentujemy najważniejsze wady oraz zalety mieszkania na najniższej kondygnacji. Podejmij na ich podstawie świadomy wybór!

Mieszkanie na parterze - wady i zalety

Wady mieszkania na parterze

Osoby mieszkające na parterze będą musiały zmierzyć się z licznymi niedogodnościami. Można do nich zaliczyć przede wszystkim:

1. Wysoki poziom hałasu

Mieszkanie na parterze to z całą pewnością niewłaściwe rozwiązanie w przypadku osób lubiących ciszę. Jesteśmy wtedy w największym stopniu narażeni na hałas wytwarzany przez przejeżdżające samochody czy rozrabiające dzieci sąsiadów.

2. Brak prywatności

Parter nie jest także dobrym wyjściem, jeżeli zależy nam na zachowaniu prywatności. Sąsiedzi będą słyszeć nasze rozmowy, a także zdołają z łatwością podpatrywać wykonywane przez nas czynności w ciągu dnia. Problem ten można na szczęście ograniczyć za sprawą zaopatrzenia się w żaluzje lub rolety.

3. Wyższe opłaty za ogrzewanie

Do minusów należy także zaliczyć chłód przedostający się do mieszkania od podłogi. Koszty ogrzewania w okresie zimowym w związku z tym mocno wzrastają.

4. Narażenie na nieprzyjemne zapachy

Często w bliskiej odległości od parteru znajduje się wysypisko śmieci, a także studzienki ściekowe. Osoby wrażliwe na intensywne zapachy na pewno to odczują.

5. Słabsze oświetlenie

Mieszkanie na parterze nie pozwala na tak dobre oświetlenie mieszkania jak ma to miejsce w przypadku lokali położonych wyżej.

6. Ciągle zabrudzony parapet

Jeśli mamy wścibskich sąsiadów, będą oni rzucać na nasz parapet różne przedmioty, takie jak chociażby pety po papierosach.

7. Zwiększone ryzyko włamania

Parter to także mieszkanie w największym stopniu narażone na kradzieże. Włamywacze mogą w bardzo łatwy sposób dostać się do wnętrza lokalu przez okno podczas naszej nieobecności. Konieczne jest zatem zamontowanie w oknach rolet antywłamaniowych lub systemu alarmowego.

8. Zwierzęta pod oknem

Nie ma chyba nic gorszego dla osób mieszkających na parterze niż hałasujące zwierzęta i pozostawiające pod oknem swoje odchody.

9. Ryzyko podtopienia

Mieszkańcy najniższej kondygnacji są także narażeni na podtopienia w trakcie długotrwałej ulewy.

10. Mało atrakcyjne widoki za oknem

Możemy zapomnieć o podziwianiu wschodów i zachodów słońca, czy też panoramy miasta z dużej wysokości.

Zalety mieszkania na parterze

Istnieje jednocześnie wiele argumentów przemawiającym za tym, aby przeprowadzić się do lokalu umiejscowionym na najniższej kondygnacji. Przede wszystkim należy do nich zaliczyć znacznie niższą cenę za nabycie mieszkania, która często jest mniejsza nawet o kilkanaście procent. Pozostałe zalety lokalu na parterze to m.in.:

1. Dostęp do ogrodu lub tarasu

Mieszkanie na parterze może stać się namiastką domu. Mamy wtedy możliwość spożywania śniadania w ogrodzie czy spacerowania gołą stopą po porannej rosie.

2. Brak konieczności wchodzenia po schodach

Mieszkańcy parterów nie muszą męczyć się z wnoszeniem zakupów po schodach, a także mają znacznie ułatwione zadanie w czasie remontów. Szybki dostęp do mieszkania zyskują również pracownicy pogotowia oraz strażacy.

3. Koniec z problemem zepsutej windy

Zablokowanie windy może nas narazić na spory stres, czego unikniemy mieszkają na parterze.

4.Ulga w trakcie upałów

Mieszkanie zlokalizowane na najniższym poziomie wolniej się nagrzewa, zwłaszcza w porównaniu z lokalami na poddaszu.

Podsumowanie

Mieszkanie na parterze wiąże się zatem zarówno z licznymi wadami, jak i zaletami. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru bądź ich wszystkich świadomy i podejmij decyzję zwłaszcza z uwzględnieniem własnych potrzeb mieszkaniowych.