Wola – ku osiedlu wielkomiejskiemu
Dzielnica zajmuje powierzchnię 19,26 km2 i znajduje się po lewej stronie Wisły. Mieszkali tutaj pisarze Miron Białoszewski i Wanda Chotomska, ale także bohaterowie popularnego serialu Miodowe lata.
Wola znajduje się blisko centrum Warszawy i to tutaj sprzedaje się najwięcej mieszkań. O popularności Woli decyduje też rozbudowana oferta rynkowa i duża rozpiętość cen.
Pod koniec XIX w. doszło do dynamicznego ożywienia gospodarczego Woli – na tym terenie powstało wiele fabryk i osiedli mieszkaniowych. W czasie okupacji niemieckiej utworzono tutaj getto warszawskie. Czasy wojny nie oszczędziły Woli – dzielnica została niemal doszczętnie zniszczona. Po wojnie wyburzono pozostałości kamienic i na ich miejscu wybudowano duże blokowiska.
Dzisiaj Wola przekształca się na naszych oczach w osiedle ogólnomiejskie. Zamiast fabryk powstają nowe banki, zagraniczne firmy, rozległe biurowce. Wyróżniają się Warsaw Spire i Warsaw Trade Tower (to, po Pałacu Kultury i Nauki, dwa najwyższe budynki stolicy). Mieszkańcy całej Polski przyjeżdżają do Warszawy zobaczyć nowoczesne Muzeum Powstania Warszawskiego.
Na terenie Woli znajduje się wiele szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uczelni i przedszkoli. Uwagę zwracają liczne obiekty sportowe, m.in. hale sportowe, pływalnie, ośrodki rekreacyjno-sportowe. Do najważniejszych inicjatyw kulturalnych należą: Wolskie Wieczory Artystyczne, Przeglądy Swobodnych Inicjatyw, Nowy Karcelak, Dni Dziecka na Woli, Wolskie Jesienie Kultury, Święto Muzyki Filmowej, Wolskie Zdarzenia Kabaretowe.
Wola Park to miejsce, gdzie można szybko zrobić kompleksowe zakupy. Znajdują się tutaj liczne sklepy, supermarket Auchan, obiekty usługowe, Multikino, klub fitness Calypso oraz Akademia Tańca Ireneusza Sulewskiego, sala zabaw dla dzieci, Wola Park organizuje wiele warsztatów, spotkań i wydarzeń kulturalnych. Wydzielono także strefę restauracyjną.
Za co jeszcze można pokochać Wolę? Jakiś czas temu urząd dzielnicy wydał ciekawy przewodnik „poWoli subiektywnie”. Dowiemy się z niego, gdzie znajdują się bazar staroci, wizyTUjąca GALERIA, dawna fabryka Norblina, Fabryka Koronek, Muzeum Gazownictwa, Pałacyk Biernackich, Powązki, Cmentarz Żydowski, Reduta Ordona, Mennica Państwowa, Teatr na Woli i wiele innych. W publikacji łącznie opisano aż 38 atrakcji Woli. Niewątpliwie nie sposób się tutaj nudzić.
Komunikacja
Mieszkańcy Woli mogą korzystać z komunikacji autobusowej i tramwajowej. Samochodem do centrum możemy dojechać już w 15 minut. Sprawną komunikację z innymi częściami miasta zapewnia obwodnica i droga ekspresowa S8. Zgodnie z planami, w ramach budowy II linii metra ma powstać nowa stacja metra.
Wola znajduje się blisko Śródmieścia. Najważniejsze arterie dzielnicy to Trasa W-Z i Al. Jana Pawła II.
Nowe inwestycje
Na Woli powstaje coraz więcej nowych osiedli mieszkaniowych. LC Corp proponuje Mieszkania na Woli. Atutami inwestycji są dobry dojazd do centrum, rozbudowana sfera usługowo-handlowa. Metraż od 29 do 105 m2.
Przy ul. Jana Kazimierza 33 powstaje SkyLife – osiedle 8 nowoczesnych budynków o unikatowej architekturze. Deweloper zaplanował liczne atrakcje dla mieszkańców, np. place zabaw, miejsca do grillowania, alejki spacerowe, fontannę, miejsce do gry w bule. Ciekawym pomysłem jest również strefa SkyLife RELAX. Przykładowe 2-pokojowe mieszkanie ma metraż 45,69 m2 i składa się z salonu, kuchni, sypialni, łazienki i korytarza.
Bliska Wola to osiedle multifunkcjonalne w stylu ECO. Ciekawa aranżacja przestrzeni wspólnej pozwala na aktywne spędzanie wolnego czasu. Charakterystyczny desing stanowi połączenie tradycji i nowoczesności. W ofercie znajdują się nawet 6-pokojowe mieszkania – metraż 163,25 m2, ale także miniapartamenty – kompaktowe mieszkania w wysokim standardzie.