04
STY

2018

Lofty w Warszawie – jak wygląda warszawski rynek loftów?

Kategoria: Nieruchomości

Jeszcze do niedawna rzadko spotykane w Polsce, obecnie są coraz bardziej popularne. Stają się obiektem poszukiwań osób stawiających na ciekawe aranżacje wnętrz. Czym są lofty i dlaczego mogą cię zainteresować?

Lofty w Warszawie – jak wygląda warszawski rynek loftów?

Czym jest loft?

Loft to mieszkanie urządzone w dawnym pomieszczeniu przemysłowym ( hard loft) albo mieszkanie, które odznacza się dużą, wysoką i otwartą przestrzenią, nawiązujące do stylu industrialnego (soft loft). Zazwyczaj lofty znajdują się na poddaszu. Ich aranżacja często nawiązuje do popularnych w latach 60. XX wieku loftów nowojorskich.

Hard lofty to mieszkania, które powstają w budynkach poprzemysłowych, np. fabrykach albo magazynach. Wnętrza takich mieszkań są raczej surowe, z dominacją stali, szkła, kamienia. Inną cechą charakterystyczną dla tego typu budownictwa są duże okna, wysokie sufity, fabryczne oświetlenie.

Soft lofty to mieszkania deweloperskie, które swoim stylem mają nawiązywać do industrializmu. Takie mieszkania powstają od podstaw – w nowo wybudowanych budynkach. Soft lofty to zatem pewna imitacja tradycyjnych hard loftów.

O ile hard lofty można raczej znaleźć na obrzeżach miast (na terenach poprzemysłowych), soft lofty są dostępne w centrum. To przede wszystkim luksusowe apartamenty o surowym wnętrzu, adresowane do osób młodych i biznesmenów. Co ciekawe, zazwyczaj soft lofty są tańsze od swoich tradycyjnych odpowiedników.

Marzy ci się loft w Warszawie? Wybierz mądrze

Loft z zasady powinien odznaczać się dużą otwartą przestrzenią i nawiązaniem do stylu industrialnego. Typowe dla tego typu budownictwa są surowe wnętrza, minimalistyczny desing, duże okna i wysokie pomieszczenia. Niestety zdarza się, że deweloperzy nadużywają tego terminu i jako lofty sprzedają „zwykłe” mieszkania – oczywiście za wyższą cenę.

Decydując się na zakup loftu dokładnie sprawdź, co oferuje deweloper. Pamiętaj, że loft to rodzaj ekskluzywnego i oryginalnego apartamentu, a nie tylko nowoczesne mieszkanie. Powinien być duży, przestronny, podobny nieco do fabryki czy magazynu. Zweryfikuj, czy masz do czynienia z hard loftem, czy soft loftem. Pamiętaj: nie warto przepłacać! Tak jak pisaliśmy wyżej, hard lofty, powstające w odrestaurowanych dawnych budynkach przemysłowych są raczej droższe niż soft lofty – tylko stylizowane na pofabryczne.

Soft lofty pozwalają na wdrożenie wielu nowoczesnych rozwiązań i udogodnień dla lokatorów – w przypadku hard loftów nie zawsze jest to możliwe. Z drugiej strony mieszkanie w dawnej fabryce będzie miało historię, duszę. Oczywiście nie każdemu spodobają się ogromne okna czy bardzo wysokie pomieszczenia. Niekiedy tradycyjne lofty w dawnych budynkach przemysłowych trudno ogrzać w zimę i doświetlić. Odznaczają się one mniejszą funkcjonalnością niż nowo budowane lokale. Raczej nie poleca się ich rodzinom z dziećmi.

Popularność loftów wciąż rośnie i nie powinien dziwić fakt, że powstaje ich coraz więcej również w Warszawie. W ofercie znajdują się zarówno soft lofty (nowoczesne mieszkania w wysokim standardzie, nawiązujące do stylu poprzemysłowego), jak i hard lofty (w dawnych budynkach fabrycznych i przemysłowych, których przecież w stolicy nie brakuje).  Nowe mieszkania powstają przede wszystkim w centrum i są adresowane do klasy biznesowej, zaś zaadaptowane na lokale mieszkalne pomieszczenia fabryczne można znaleźć na obrzeżach.