13
MAR

2018

Kupno mieszkania – krok po kroku

Kategoria: Nieruchomości

Zastanawiasz się nad kupnem własnego mieszkania? Przygotuj się do tego i nie podejmuj żadnych decyzji pochopnie. Pamiętaj, że mieszkanie ma ci służyć wiele lat i powinieneś się w nim czuć komfortowo.

Kupno mieszkania – krok po kroku

Rynek wtórny czy pierwotny?

Po pierwsze, musisz się zastanowić, czy chcesz kupić nowe mieszkanie od dewelopera czy wolisz mieszkanie z rynku wtórnego. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. W przypadku rynku pierwotnego, nie będziesz musiał korzystać z usług biura nieruchomości – wszystko załatwisz z deweloperem. Kupno mieszkania z rynku wtórnego zazwyczaj wiąże się z podjęciem współpracy z pośrednikiem nieruchomości.

Dzisiaj mało kto sprzedaje mieszkania sam. Większość ogłoszeń dostępnych w internecie wystawiają biura nieruchomości.

Lokalizacja

Kolejna ważna kwestia to lokalizacja. Zastanów się, czy chcesz mieszkać w centrum, czy na peryferiach. Wolisz miasto czy wieś? Zwróć uwagę na to, czy w pobliżu znajdują się parki, gabinety lekarskie, apteka, szkoły i przedszkola. Sprawdź, czy bez problemu dojedziesz do swojego mieszkania komunikacją miejską.

Możesz sprawdzić, co w przyszłości ma powstać w twoim sąsiedztwie. Wiele miast prowadzi Plany Zagospodarowania Przestrzennego.

Zweryfikuj wiarygodność dewelopera

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup nowego mieszkania, koniecznie sprawdź, czy wybrany deweloper jest uczciwy. Jest to szczególnie ważne, jeśli twoje wymarzone mieszkanie jeszcze nie powstało, a inwestycja jest w toku.

Warto poszukać opinii o deweloperze w internecie i obejrzeć inne jego inwestycje, już zrealizowane. Porozmawiaj z osobami, które kupiły od dewelopera mieszkanie i zapytaj się, jak układała się ich współpraca z przedsiębiorcą.

Sprawdź uczciwość agenta nieruchomości

Jeżeli chcesz podjąć współpracę z agentem nieruchomości, zweryfikuj jego uczuciowość i kwalifikacje. Sprawdź, czy posiada licencję pośrednika nieruchomości (nie jest to wymóg – dzisiaj każdy może uprawiać ten zawód, ale nie znaczy to, że każdy się nadaje) oraz czy ma opłacone ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Mieszkanie z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli spodobało ci się mieszkanie z rynku wtórnego, przed podpisaniem umowy sprzedaży koniecznie sprawdź kilka kwestii:

  • czy ktoś jest zameldowany w mieszkaniu w dniu zawarcia umowy,
  • czy jakieś osoby z zewnątrz mają prawo do mieszkania,
  • czy mieszkanie nie jest obciążone umową dożywocia (jeśli tak – czy osoba, której taka umowa dotyczy, wyraziła zgodę na sprzedaż mieszkania),
  • czy mieszkanie nie jest zadłużone ani obciążone hipoteką (sprawdź to w księdze wieczystej),
  • ustal, co dokładnie zostanie w mieszkaniu (meble, sprzęty, ale również lampy i klamki),
  • sprawdź dokładnie stan techniczny mieszkania, szczególnie instalacji elektrycznej i sanitarnej,
  • koniecznie spisz stan liczników i przygotuj protokół zdawczo-odbiorczy.

 

Co dalej?

Umowa sprzedaży powinna być podpisana w obecności notariusza. Możesz sam poszukać specjalisty albo skorzystać z usług osoby poleconej przez agenta nieruchomości bądź dewelopera.

Po zakupie mieszkania musisz złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej i opłacić stosowne podatki. Jeśli kupiłeś mieszkanie z rynku wtórnego – musisz opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości. Wynosi on 2% wartości nieruchomości. Podatek ten automatycznie powinien zapłacić za ciebie notariusz (ale to ty ponosisz koszty).

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego nie jest obarczone koniecznością opłacenia podatku przez kupującego. W tym przypadku bowiem to sprzedający (deweloper) zapłacił już podatek VAT.