07
LUT

2018

Kto kupuje mieszkania w Polsce?

Kategoria: Nieruchomości

Od kilku lat nieprzerwanie trwa boom na nowe mieszkania. Deweloperzy sprzedają swoje lokale jeszcze w przedsprzedaży, przy czym większość transakcji to zakup za gotówkę (ok. 60% ogółu transakcji na rynku mieszkaniowym). Kto jest głównym odbiorcą nowych mieszkań?

Kto kupuje mieszkania w Polsce?

Inwestorzy

Na rynku pierwotnym za dużą część transakcji odpowiadają inwestorzy – zarówno polscy, jak i zagraniczni. Lokowanie w nieruchomości jest jednym z najczęściej wybieranych form inwestowania kapitału. Kupowanie mieszkań jest rentowne, i to dużo bardziej niż lokaty. Warto przy tym dodać, że rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach bardzo prężnie się rozwija, a sprzedaż rośnie. Na inwestowanie w nieruchomości decydują się przede wszystkim osoby w wieku 44-46 lat.

Wśród zagranicznych firm kupujących mieszkania w Polsce, najliczniejszą grupę stanowią przedsiębiorstwa ukraińskie, niemieckie i angielskie. Firmy z tych państw łącznie w 2016 r. kupiły w Polsce 6,4 tys. lokali w dużych miastach. Co ciekawe, najchętniej mieszkania kupują Ukraińcy – odpowiadają za 22% transakcji zrealizowanych przez cudzoziemców.

Ukraińcy traktują nieruchomości w Polsce jako rentowne inwestycje – kupują mieszkania większe, o wysokim standardzie (np. apartamenty), a także powierzchnie biurowe.

Osoby prywatne

W związku z coraz lepszą sytuacją na rynku pracy, niskim bezrobociem i programem Mieszkanie dla Młodych, po nowe mieszkania sięgają bardzo często również osoby prywatne. Warto przy tym dodać, że od jakiegoś czasu utrzymują się relatywnie niskie stopy procentowe, co sprawia, że bardziej dostępne są kredyty hipoteczne.

Na zakup mieszkania decydują się przede wszystkim osoby młode, przed 30 rokiem życia, z ustabilizowaną sytuacją zawodową, dążące do usamodzielnienia i zakładające rodzinę. To rodziny przede wszystkim korzystały z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Można się spodziewać jednak zmiany koniunktury już w 2018 roku, w którym kończy się finansowanie w ramach wskazanego programu. Ogólnie rzecz biorąc, najliczniejsza grupa kupujących to osoby z przedziału wiekowego 25-34 lata, przy czym największy odsetek to osoby, które jeszcze nie ukończyły 30 roku życia – młode rodziny i pary planujące potomstwo.

W związku z wygaśnięciem rządowego programu Mieszkanie dla Młodych  i podwyższonym kilka lat temu wkładem własnym, można się spodziewać, że w przyszłości zmieni się struktura kupujących – mieszkania kupować będą osoby nieco starsze, po zgromadzeniu środków na wkład własny.

Mieszkania w Polsce coraz częściej kupują też obcokrajowcy – również w segmencie prywatnym prym wiodą Ukraińcy. Nasi sąsiedzi decydują się często na przeprowadzkę do kraju nad Wisłą w związku z trudną sytuacją, jaka panuje w ich państwie. Ukraińcy więc nie tylko inwestują w Polsce w rynek mieszkaniowy, ale także planują się tutaj osiedlać na stałe – kupując lokal do zamieszkania. Wybierają przede wszystkim Kraków, Wrocław i Warszawę (to w tych miastach najłatwiej znaleźć zatrudnienie).

Skąd taka tendencja? Trzeba zaznaczyć, że w Polsce nie na większych ograniczeń natury prawnej odnośnie zakupu przez obcokrajowca mieszkania albo lokalu użytkowego. Zakup mieszkania jest więc stosunkowo łatwy. To sprawia, że coraz więcej obcokrajowców osiada w Polsce na stałe.

Polacy za granicą

Wiele nowych mieszkań kupują również Polacy pracujący za granicą – często w celach inwestycyjnych. Młodzi Polacy, którzy dorobili się za granicą, teraz wracają i – w większości przypadków za gotówkę – kupują własne mieszkanie albo kilka mieszkań (traktując to jako formę biznesu).