Zapytanie z portalu WyszukiwarkaMieszkan.pl
Napisz nam czego szukasz, a bezpłatnie i niezobowiązująco przedstawimy dostępne oferty. Pamiętaj o podaniu nam preferowanej lokalizacji. (np.dzielnice)
Przesłanie zapytania wiążę się z akceptacją regulaminu.
Pawrót

Jak wycenić mieszkanie?

Chcesz sprzedać swoje mieszkanie, ale zastanawiasz się, ile jest warte? A może potrzebujesz poznać wartość swojej nieruchomości do celów podatkowych bądź kredytowych? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na wycenienie mieszkania.

Jak wycenić mieszkanie?

Spróbuj wycenić sam

Jeśli chcesz ustalić przybliżoną wartość swojego mieszkania, możesz do tego wykorzystać po prostu internet. Sprawdź ogłoszenia sprzedaży mieszkań w twoim mieście i w twojej najbliższej okolicy. Porównaj oferty – zobacz, ile kosztują mieszkania o podobnym standardzie i metrażu, co twoje, jaka jest cena mieszkań większych i mniejszych.

Możesz też poszukać w internecie artykułów o aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości. Spróbuj ustalić, które mieszkania są najchętniej kupowane, a jakie trudno sprzedać. Zastanów się, jakie atuty ma twoje mieszkanie. Może to być np. balkon, osobna i widna kuchnia, poszukiwany metraż, piwnica albo komórka lokatorska.

Co ciekawe, w internecie są też dostępne programy, które mogą dla ciebie przygotować taką uproszczoną wycenę. W tym celu musisz po prostu wypełnić ankietę. Pamiętaj jednak, że taka wycena jest tylko szacunkowa – nie traktuj jej jak dokumentu.

Samodzielna wycena nieruchomości nie jest łatwa. Przy określaniu wartości mieszkania trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, np. stan instalacji, ścian czy podłóg, ewentualny wkład w remont i wiele innych. Jeśli nie orientujesz się w trendach panujących na rynku nieruchomości, możesz sobie z tym zadaniem nie poradzić.

Rzeczoznawca majątkowy

Profesjonalną wyceną nieruchomości zajmują się rzeczoznawcy majątkowi, posiadający odpowiednie uprawnienia. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z usług urzędnika, otrzymasz bardzo dokładne określenie wartości twojego mieszkania.

Rzeczoznawca majątkowy przygotuje operat szacunkowy, czyli wielostronicowy dokument, w którym bardzo szczegółowo opisze twoją nieruchomość (weźmie pod uwagę lokalizację, stan mieszkania i wiele innych kwestii). Pamiętaj jednak, że za wykonanie operatu szacunkowego będziesz musiał zapłacić.

Pośrednik nieruchomości

Jest jeszcze jeden sposób na ustalenie wiarygodnej ceny nieruchomości. Możesz o pomoc zwrócić się do pośrednika nieruchomości.  Profesjonalni agenci mają bardzo dobre rozeznanie na rynku i potrafią trafnie określić wartość mieszkania.

Jeżeli chcesz sprzedać mieszkanie przez biuro nieruchomości, zapewne nie będziesz musiał nic zapłacić za taką usługę. W interesie agenta bowiem jest to, żeby mieszkanie udało się szybko sprzedać. Możesz więc się spodziewać, że z chęcią udzieli ci pomocy w określeniu ceny mieszkania.

Jak podnieść cenę nieruchomości?

Cena nieruchomości wydaje ci się za niska? Możesz wykonać kilka prostych zabiegów, żeby podnieść jej wartość. Mowa o tzw. home stagingu.

Home staging to sposoby na to, żeby twoja nieruchomość wizualnie stała się bardziej atrakcyjna, co sprawia, że zainteresowanie nią wzrasta. Ponoć home staging pozwala na skrócenie czasu sprzedaży nieruchomości nawet o 40%!

W home stagingu wykonujesz drobne prace, jak rozjaśnienie ścian, postawienie na parapetach kwiatów, kupienie kolorowych poszewek na poduszki, położenie w łazience nowych dywaników. Dzięki tym zabiegom mieszkanie wydaje się ładniejsze i bardziej przyjazne.

Zastanów się też nad wykonaniem drobnych prac remontowych, jak naprawa popękanego tynku, wymiana tapety na czystą czy wyregulowanie okien. To drobnostki, które mogą znacząco podnieść wartość twojego mieszkania.