Zapytanie z portalu WyszukiwarkaMieszkan.pl
Napisz nam czego szukasz, a bezpłatnie i niezobowiązująco przedstawimy dostępne oferty. Pamiętaj o podaniu nam preferowanej lokalizacji. (np.dzielnice)
Przesłanie zapytania wiążę się z akceptacją regulaminu.
Pawrót

Jak z kawalerki zrobić mieszkanie dwupokojowe?

Kawalerki są dość chętnie kupowane przez Polaków. Niekiedy mają ok. 20 m2, ale czasami okazują się nawet sporymi nieruchomościami. W takim przypadku można śmiało – za sprawą kilku zabiegów – wydzielić w mieszkaniu drugi pokój i zwiększyć funkcjonalność lokalu.

Jak z kawalerki zrobić mieszkanie dwupokojowe?

Kiedy dwa pokoje?

Czy z każdej kawalerki można zrobić dwa pokoje? Teoretycznie tak, jednak nie zawsze będzie to dobre rozwiązanie. Musisz pamiętać, że postawienie dodatkowej ściany sprawia, że tracisz kilka centymetrów powierzchni (mniej więcej tyle, ile ściana ma grubości), a dodatkowo całe mieszkanie staje się mniej widne, mniej przestronne.

Jeżeli twoja kawalerka jest mała (ma np. 17 m2), będzie bardzo trudno wydzielić osobny pokój. Po postawieniu ścianki działowej zyskasz dwa bardzo małe pomieszczenia.

Kolejną ważną kwestią są okna. W obu pomieszczeniach powinno być przynajmniej jedno okno. Jeśli nie da się podzielić mieszkania tak, aby w każdym pokoju znalazło się okno – zastanów się dobrze nad remontem. Pokój bez okna będzie bardzo ciemny i w gruncie rzeczy ponury. Ewentualnie możesz w nim urządzić sypialnię, ale pamiętaj, że wiosną nie będziesz mógł nawet wywietrzyć pokoju.

Jak zyskać drugi pokój?

Żeby zamienić kawalerkę na dwa pokoje, możesz skorzystać z kilku sposobów:

· Jeśli masz osobną kuchnię, urządź w niej sypialnię albo dodatkowy pokój dla dziecka, natomiast w pokoju dziennym wydziel miejsce na aneks kuchenny bądź zaplanuj otwartą kuchnię z małą wyspą i krzesłami typu hoker (taki kącik będzie pełnił funkcję jadalni). W takim przypadku musisz zadbać o to, żeby w pokoju znalazły się wszystkie łącza potrzebne do obsługi „kuchni”. Nie musisz przesuwać czy stawiać ścian.

 

A może kuchnia w przedpokoju? To również ciekawe rozwiązanie. Kuchnię dobrze zaplanować w oddaleniu od drzwi wejściowych.

 

Decydując się na urządzenie dodatkowego pokoju w kuchni musisz liczyć się z tym, że twoja nowa „kuchnia” będzie znacznie mniejsza. Zastanów się, ile blatów potrzebujesz i wybieraj kompaktowe rozwiązania.

 

· Masz dużą łazienkę? Zmniejsz ją, a wtedy zyskasz trochę miejsca. Taki remont będzie wymagał pomocy fachowca, ale efekt może być niesamowity. Możesz zamiast wanny zdecydować się na prysznic, kupić kompaktowe szafki łazienkowe i pralko-suszarkę zamiast dwóch urządzeń.

 

· Postaw ściankę działową i stwórz dwa nowe pokoje. Pamiętaj, żeby zadbać o wyciszenie pokojów – tak, aby każdy mieszkaniec miał zapewnioną prywatność. Poszukaj nowoczesnych rozwiązań – pamiętaj, że stawianie „grubej” ściany zabierze ci nieco powierzchni i tak niedużego mieszkania.

· Zrezygnuj z balkonu na rzecz dodatkowej przestrzeni. Zabuduj balkon i przystosuj go do potrzeb mieszkalnych. W ten sposób zyskasz dodatkową przestrzeń, a kwiaty możesz przecież trzymać na parapecie.

Kilka praktycznych rad

Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, warto pamiętać o kilku sprawach, które pozwolą cieszyć się wygodnym i funkcjonalnym mieszkaniem.

Stosuj drzwi przesuwne – zajmują mniej miejsca i doskonale sprawdzą się w małym mieszkaniu. Zadbaj też o to, żeby twój lokal był jasny – widne i duże okna to coś, czego potrzebujesz.

Nie dziel niepotrzebnie przestrzeni, np. różnymi wzorami tapety czy kolorami farby. Jednolity wystrój sprawi, że mieszkanie będzie wydawało się przestronniejsze i większe.

Pomyśl o aneksie kuchennym zamiast kuchni w osobnym pomieszczeniu. Taka otwarta kuchnia da wrażenie większej przestrzeni.

Wykorzystaj w domu wszystkie kąty i miejsca, gdzie można coś przechowywać. Zastanów się nad zamontowaniem pawlaczy i różnych skrytek.