07
LUT

2018

Jak wyciszyć mieszkanie? Kilka sprawdzonych sposobów

Kategoria: Porady

Przeszkadza ci szczekanie psa za ścianą, krzyki dziecka z mieszkania z piętra wyżej, a do tego sąsiad jest zapalonym fanem muzyki techno i niestety jesteś zmuszony do dzielenia jego pasji? Zamiast cichego gniazdka jesteś właścicielem mieszkania tętniącego kakofonią różnych odgłosów? W takim razie najwyższy czas pomyśleć o wyciszeniu mieszkania.

Wyciszenie ścian

Pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to wyciszyć ściany. Istnieje na to kilka sposobów:

  • Panele ścienne 3D są bardzo atrakcyjne, a dodatkowo wyciszają pomieszczenie. To rozwiązanie dla osób ceniących desing.
  • Ekrany akustyczne bardzo skutecznie odizolują cię od niechcianych dźwięków. Cała instalacja składa się ze stalowych profili, płyt gipsowych, dźwiękoszczelnej folii i specjalnej wełny mineralnej zapewniającej izolację akustyczną. Niestety to rozwiązanie wiąże się ze zmniejszeniem metrażu pomieszczenia – sama wełna mineralna ma grubość ok. 7 cm.
  • Maty akustyczne można zamontować  pod panelami i kaflami. W ofercie wielu producentów znajdują się też maty dekoracyjne, o bardzo bogatym wzornictwie.
  • Korek akustyczny znakomicie tłumi drgania i wibracje, poprawia też akustykę samego pomieszczenia. To dość łatwy sposób na wyciszenie mieszkania.

Wyciszenie sufitu

Do wyciszenia sufitu możesz użyć płyt akustycznych, które montuje się pod sufitem podwieszanym. Dodatkowo skorzystaj z wełny mineralnej pod postacią mat. Pamiętaj: większa grubość oraz gęstość izolatora przekłada się na większą skuteczność. Kolejne rozwiązanie na wyciszenie sufitu to przymocowanie do sufitu małych modułów sufitowych – w tym przypadku masz do wyboru wiele kolorów oraz deseni. Zastanów się również nad matami gumowymi i płytami oraz foliami dźwiękoizolacyjnymi.  Te rozwiązania zazwyczaj spotyka się w pomieszczeniach przemysłowych, jednak mogą się również sprawdzić w mieszkaniu jako izolacja przez takimi urządzeniami, które wywołują drgania (np. pralka).

Wyciszenie podłogi

Podłogę możesz wyciszyć za pomocą podkładów z gumy oraz poliuretanu albo mat wyciszających (np. piankowych, korkowych). Do tego celu nadają się też płyty drewnopochodne powstałe ze sprasowanych wiórów drzewnych, specjalne tektury faliste.

 Co jeszcze można zrobić?

Jeśli chcesz mieć ciche mieszkanie, zamontuj drzwi pełne, pozbawione podcięć i szklanych elementów. Polecane materiały to drewno lite, klejonka drewniana. Zastosuj też w razie potrzeby specjalne gumowe uszczelki. Innym sposobem jest tapicerowanie drzwi (szczególnie od strony klatki schodowej). Dostępne są już gotowe tapicerki o dekoracyjnym charakterze.

Zadbaj o to, żeby wszystkie okna w mieszkaniu były szczelne. Dodatkowym sposobem na wyciszenie okien jest zastosowanie okiennic.

Jeśli kupujesz firanki, zasłony, ozdobne poduszki, dywany czy narzuty na kanapę, wybieraj takie z materiałów miękkich, mięsistych, pluszowych. Dowiedziono, że tego typu tkaniny dobrze tłumią dźwięki, a więc wyciszają pokój.

Urządź pokój w ten sposób, żeby „wchłaniał” niechciane dźwięki. Choć brzmi tajemniczo, jest to bardzo proste. Na ścianie umieść np. regał z książkami, żeby wygłuszyć telewizor na ścianie w mieszkaniu sąsiada.

Innym sposobem na wyciszenie mieszkania jest wyłożenie ścian tapetami – czym bardziej chropowate, tym lepiej wyciszają. Pamiętaj: od gładkich ścian dźwięki się odbijają.