30
PAZ

2017

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Kategoria: Porady

Ostatnie lata okazały się bardzo przychylne dla deweloperów. Liderzy rynku nieruchomości odnotowali rekordowe sprzedaże mieszkań.  Powstają też nowe firmy deweloperskie. Jak nie dać się oszukać i kupić wymarzone mieszkanie?

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Zweryfikuj dewelopera

Polacy przyznają, że wolą kupić nowe mieszkanie od dewelopera niż z rynku wtórnego. Oferta jest bardzo szeroka. Ważne, żeby w gąszczu możliwości potrafić wybrać tę, która jest korzystna. Niestety, wśród deweloperów zdarzają się oszuści i firmy nierzetelne. Zastosuj się do poniższych wskazówek, a kupno wymarzonego mieszkania nie zamieni się w koszmar.

  1. Sprawdź, czy deweloper ma założony rachunek powierniczy (zamknięty albo otwarty). Z perspektywy klienta bardziej korzystny jest rachunek zamknięty – oznacza to, że transze za mieszkanie przelewasz na konto banku, który wypłaci je deweloperowi dopiero wtedy, gdy inwestycja zakończy się pomyślnie. W przypadku rachunku otwartego, bank weryfikuje zakończenie poszczególnych etapów inwestycji i przelewa deweloperowi pieniądze na bieżąco.
  2. Deweloper musi ci przekazać prospekt informacyjny. W tym dokumencie znajdziesz informacje m.in. o stanie prawnym działki, obciążeniach hipotecznych, źródłach finansowania i terminach realizacji inwestycji, planowanym terminie zakończenia inwestycji, planie zagospodarowania najbliższego otoczenia inwestycji, dotychczasowych inwestycjach dewelopera.
  3. Sprawdź, czy deweloper nie ma długów. Informacji szukaj w KRD, InfoMonitorze itp.
  4. Zweryfikuj płynność finansową dewelopera – na twoją prośbę, w siedzibie firmy powinien on udostępnić ci do wglądu swoje sprawozdania finansowe z ostatnich 2 lat działalności.
  5. Przeanalizuj sposób finansowania inwestycji. Jeśli deweloper finansuje budowę tylko ze środków własnych, może się zdarzyć, że w rzeczywistości nie będzie w stanie doprowadzić jej do końca. Pamiętaj, że budowa nowego osiedla to inwestycja trwająca kilka lat. Jeśli bank udzielił firmie kredytu, oznacza to, że jest ona wypłacalna – banki bardzo dokładnie sprawdzają swoich klientów. Co więcej, bank udzielający kredytu staje się dla firmy deweloperskiej kontrolerem – sprawdza postępy prac i od wyników uzależnia wypłatę kolejnych środków. Innym sposobem na finansowanie inwestycji są obligacje – jednak często banki odmawiają udzielenia kredytu hipotecznego na zakup takiego mieszkania.
  6. Sprawdź w internecie, jakie opinie ma deweloper. Odwiedź oficjalne strony internetowe firmy, ale także fora. Pamiętaj jednak, że na forach wypowiadają się zazwyczaj osoby niezadowolone, rzadziej piszemy w internecie o swoich sukcesach. Jeśli jednak znalazłeś wiele negatywnych opinii, bądź czujny. Z drugiej strony, liczne pozytywne opinie mogą być wynikiem kampanii marketingowej – chodzi o tzw. marketing szeptany. Agencja reklamowa umieszcza wtedy w internecie wiele pozytywnych opinii z fikcyjnych kont.  Możesz też odwiedzić już istniejące osiedle i zapytać się mieszkańców, jak przebiegała współpraca z deweloperem i jaki jest standard mieszkań.

Inwestycje po 2012 r.

W 2012 r. w życie weszła tzw. ustawa deweloperska. Zakłada ona, że deweloper musi przedstawić kupującemu wspominany wyżej prospekt informacyjny. To jeden z najważniejszych dokumentów przy weryfikacji wiarygodności dewelopera. Musisz jednak pamiętać, że ustawa nie jest stosowana wobec tych inwestycji, które rozpoczęły się przed 2012 r. Eksperci rynku nieruchomości zalecają, aby decydować się tylko na takie inwestycje, wobec których ustawa deweloperska ma zastosowanie.