Zapytanie z portalu WyszukiwarkaMieszkan.pl
Napisz nam czego szukasz, a bezpłatnie i niezobowiązująco przedstawimy dostępne oferty. Pamiętaj o podaniu nam preferowanej lokalizacji. (np.dzielnice)
Przesłanie zapytania wiążę się z akceptacją regulaminu.
Pawrót

Home office – jak urządzić domowe biuro?

Czy warto pracować w domu? 

Coraz więcej osób pracuje w domu, a nawet zarządza własną firmą sprzed domowego biurka. Żeby jednak taka praca była komfortowa i przynosiła spodziewane efekty, warto z głową urządzić przestrzeń wokół siebie.

Home office – jak urządzić domowe biuro?

 

Aranżacja i organizacja przestrzeni

Pierwsze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć, jeśli planujesz stworzenie we własnym mieszkaniu biura, dotyczy samego pomieszczenia. Możesz na biuro przeznaczyć osobny pokój czy też planujesz miejsce do pracy zaaranżować w pomieszczeniu spełniającym inne funkcje? Z praktycznego punktu widzenia lepszym rozwiązaniem jest osobny pokój zaadaptowany na biuro. Często jednak metraż mieszkania nie pozwala na to. W takim przypadku dobrze jest symbolicznie oddzielić przestrzeń biurową od „domowej”, np. regałem na książki.

Jeśli masz bardzo mało miejsca, dobrym rozwiązaniem będzie np. biurko chowane w zabudowie. Pomocne okażą się też z pewnością organizery i pojemniki, które można schować po pracy np. w szafie.

Ściany w pomieszczeniu biurowym powinny być jasne, pastelowe, stonowane. Takie kolory po prostu sprawiają, że łatwiej będzie ci się skupić. Odradzamy tapety w pstrokate wzory – możesz ewentualnie taki akcent umieścić na małym fragmencie ściany.

Ważne, abyś w swoim domowym biurze miał wszystko pod ręką. Na regałach czy w szafkach zgromadź potrzebne dokumenty i sprzęty. Chodzi o to, żebyś nie musiał urządzać pielgrzymek po długopisy czy spinacz do drugiego pokoju podczas pracy nad ważnym projektem. Spróbuj też usunąć z przestrzeni biurowej te elementy, które nie są ci potrzebne do pracy. Otocz się przedmiotami przydatnymi, niezbędnymi i praktycznymi.

Ostatni krok to wybór stylu biura –oficjalny albo casualowy.  Możesz urządzić przestrzeń formalnie i oficjalnie (na wzór firmy) albo utrzymać wnętrze w koncepcji przytulnej i nowoczesnej. Wszystko zależy od ciebie i twoich preferencji.

Światło

Najkorzystniej urządzić home office w pomieszczeniu, które ma okno – tak zapewnisz sobie dostęp naturalnego światła. Najlepsze jest światło od strony wschodniej i północnej. Jeżeli nie masz możliwości skorzystania z naturalnego światła, musisz sięgnąć po światło sztuczne. Sklepy mają bogatą ofertę lamp biurkowych. Jeśli jesteś praworęczny, umieść lampkę po lewej stronie biurka – osoby leworęczne powinny postąpić oczywiście odwrotnie. Swoje domowe biuro możesz doposażyć kupując lampę wiszącą albo dużą lampę stojącą. Możesz postawić na minimalizm albo desing – wszystko zależy od ciebie i dostępnej przestrzeni.

Biurko i krzesło

Biurko najlepiej ustawić koło okna, prostopadle do niego. Dzięki temu będziesz widział, kto wchodzi do pokoju. Praca tyłem do okna sprawi, że w południe w ekranie monitora będzie się odbijało światło słoneczne. Biurko musi mieć taką wysokość, żebyś mógł położyć na blacie ramię (w łokciu powinien powstać kąt prosty).

Krzesło powinno być wygodne, z regulowaną wysokością i kątem oparcia, obrotowe. Ważne, żebyś mógł na podłodze postawić swoje stopy w taki sposób, żeby nogi w kolanie zginały się pod kątem prostym.  Pamiętaj – krzesło ma być przede wszystkim wygodne i ergonomiczne, a nie designerskie.

Dodatki

Chcesz ożywić swoje domowe biuro? Kup ciekawe plakaty, nawiązujące do twojej profesji. Wybierz gadżety do biura, które nie tylko są praktyczne, ale przyciągają też uwagę. Zastanów się nad roślinami doniczkowymi. Jeśli masz miejsce, możesz w biurze umieścić małe akwarium z rybkami.