11
KWI

2018

Dom pasywny – co to takiego?

Kategoria: Porady

Planujesz budowę albo zakup domu? Z pewnością zainteresuje cię problematyka domów niskoenergetycznych. Musisz wiedzieć, że w 2020 roku wszystkie nowe budynki powstające w Polsce będą musiały charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii.

Dom pasywny a dom energooszczędny

Od początku 2009 roku każdy budynek, który ma zostać sprzedany albo wynajęty bądź dopiero co powstał, musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. W takim dokumencie wyraża się wielkość energii (w kWh na m2powierzchni użytkowej), która jest niezbędna do zaspokojenia potrzeb mieszkańców przez rok. Na podstawie takich statystyk można wyróżnić różne typy budynków, między innymi domy energooszczędne i domy pasywne.

Dom energooszczędny to taki, w którym zużycie energii jest mniejsze niż 50-70 kWh/m2, z kolei dom pasywny potrzebuje mniej niż 15 kWh/m2energii. W obu typach budynków muszą być wdrożone pewne rozwiązania adaptacyjne, które pozwolą na utrzymanie tych standardów. Wśród takich zabiegów można wymienić odpowiednią bryłę domu, technologię wykonania, okna z niskim współczynnikiem przenikania ciepła i wiele innych.

Wszystkie zabiegi mają pozwolić na ograniczenie zużycia energii budynku. Warto przy tym zaznaczyć, że w Polsce powstaje coraz więcej domów energooszczędnych, ale budownictwo pasywne wciąż jeszcze nie jest zbyt popularne w naszym kraju. 

Dlaczego dom pasywny?

Domy pasywne charakteryzują się tym, że mają ekstremalnie niskie zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania pomieszczeń, a komfort cieplny zapewniają pasywne źródła, czyli urządzenia elektryczne, mieszkańcy, ciepło z wentylacji czy ciepło od promieni słonecznych. Wynika z tego, że w takim domu nie trzeba instalować osobnego systemu ogrzewania.

Przy projektowaniu domu pasywnego trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak dla przykładu kształt (bryłę) budynku, działanie wiatru, sąsiedztwo budynku, rozkład pomieszczeń. Stworzenie projektu budynku pasywnego warto zlecić specjalistom.

Zalety domu pasywnego

Chociaż budowa domu pasywnego jest droższa niż domu tradycyjnego (o ok. 30%), wiele oszczędności można uzyskać na etapie użytkowania obiektu. Domy pasywne mają wiele zalet:

  • potrzebują 5 razy mniej energii niż budynki tradycyjne, co przekłada się oczywiście na widoczne oszczędności (nie wymagają ogrzewania, w związku z czym rachunki są niższe),
  • powstają z najlepszych i trwałych materiałów, są bardzo szczegółowo planowane i przemyślane, co gwarantuje komfort użytkowania,
  • są bardzo funkcjonalne i wygodne, ciepłe i wyciszone,
  • mają ciekawy desing, nawiązujący do stylu skandynawskiego,
  • mają certyfikat domu pasywnego i atrakcyjne świadectwo charakterystyki energetycznej, dzięki czemu ich wartość rośnie (to atut, jeśli planujemy sprzedać dom),
  • dzięki kontrolowanemu systemowi wentylacji w pomieszczeniach zawsze znajduje się świeże powietrze,
  • to rozwiązanie jest ekologiczne,
  • to inwestycja na przyszłość, ponieważ wszystkie prognozy pokazują, że cena energii będzie systematycznie rosła na całym świecie, szczególnie jeśli chodzi o źródła konwencjonalne.

Chociaż domy pasywne są w Polsce spotykane jeszcze stosunkowo rzadko, warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem.