08
MAJ

2018

Dlaczego mieszkania w Polsce są drogie?

Kategoria: Nieruchomości

Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach bardzo prężnie się rozwija, jednak można zaobserwować pewną tendencję, która martwi kupujących – ceny mieszkań idą do góry. Ogólnie rzecz ujmując, mieszkania w Polsce – szczególnie w miastach – są drogie. Czemu tak się dzieje? Od czego zależy cena mieszkań?

Polaków nie stać na mieszkania

Statystyki pokazują, że wielu Polaków nie stać na zakup wymarzonego mieszkania. Kupujemy albo lokale mniejsze, albo znajdujące się na peryferiach, albo po prostu decydujemy się na wynajem. Pewnym rozwiązaniem są kredyty hipoteczne, ale nie są one dostępne dla każdego – tym bardziej teraz, kiedy wymagania stawiane przed przyszłymi kredytobiorcami znacząco podniesiono. 

Pewnym rozwiązaniem były rządowe dopłaty do zakupu swojego pierwszego mieszkania. Trzeba jednak zaznaczyć, że w 2018 roku zakończono program Mieszkanie dla Młodych, a nowy zakłada umożliwienie taniego wynajmu, a nie zakupu lokalu.

Dlaczego mieszkania są drogie?

Eksperci wskazują na kilka powodów tego, że w Polsce mieszkania są drogie – zarówno w stosunku do zarobków Polaków, jak i cen mieszkań w innych krajach Europy.

Przede wszystkim w Polsce wciąż jest stosunkowo mało mieszkań. W 2017 roku przypadało ok. 330 mieszkań na tysiąc mieszkańców (średnia w UE – 466 mieszkań na tysiąc mieszkańców). To sprawia, że mieszkania w Polsce są towarem poszukiwanym i dość „rzadkim”. A to pozwala deweloperom i prywatnym sprzedającym na podnoszenie cen. Ograniczona dostępność mieszkań na polskim rynku to jeden z głównych powodów tak wysokich cen.

Kolejna kwestia to rozwój rynku wynajmu. Bardzo dużo mieszkań w Polsce jest kupowanych za gotówkę i potem wynajmowanych. Wynajmowanie nieruchomości to dobry pomysł na biznes – często bardziej opłacalny niż trzymanie oszczędności na lokacie.

Analitycy ponadto wskazują, że na wzrost cen mieszkań wpływa zakończenie programu Mieszkanie dla Młodych. Nakładał on pewne limity co do wysokości dopłat i metrażu mieszkań. Obecnie powstaje coraz więcej inwestycji o podwyższonym standardzie, które są oczywiście droższe.

Nie bez znaczenia są również nieprzyjazne przepisy prawa budowlanego i administracyjnego. To sprawia, że deweloperzy, aby osiągnąć zakładany zysk i utrzymać płynność finansową, po prostu podnoszą ceny mieszkań. Co więcej, wielu deweloperów zaciąga kredyty na budowę mieszkań, które jednak w wielu przypadkach nie są zbyt korzystne. Wszystko to oczywiście odbija się na kupujących.

Również sytuacja na rynku pracy oddziałuje na ceny mieszkań. W wielu sektorach, w tym w budownictwie, brakuje pracowników. To sprawia, że inwestorzy i przedsiębiorcy podnoszą wysokość zarobków po to, żeby utrzymać przy sobie dotychczas zatrudnionych i zyskać nowych pracowników. W związku z tym budowa domów jest droższa, a więc ostateczna cena mieszkania też musi być wyższa.

Analizując powody wysokich cen mieszkań w Polsce trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt, a mianowicie na nierówności dochodowe. Chodzi o to, że w zależności od miejsca zamieszkania zarabiamy inaczej. Najwięcej zarabia się w dużych miastach i to tam migrują Polacy. W związku z tym ceny mieszkań w tych regionach Polski, gdzie zarabia się relatywnie dużo, rosną – bo rośnie zainteresowanie nimi, czyli towar (mieszkanie) jest dostępny w ograniczonym zakresie. To z kolei oznacza, że mieszkania nie są drogie wszędzie. Najwyższe ceny obowiązują w dużych aglomeracjach.