07
LIS

2017

Czym są zmiany lokatorskie?

Kategoria: Nieruchomości

Znalazłeś swoje wymarzone mieszkanie od dewelopera, jesteś zadowolony z metrażu, ceny, otoczenia inwestycji i lokalizacji, ale nie podoba ci się układ ścian? Nic straconego – możesz wprowadzić zmiany lokatorskie.

Czym są zmiany lokatorskie?

Zmiany lokatorskie

Zmiany lokatorskie to zmiany, które są wprowadzane do projektu mieszkania na wniosek konkretnego klienta. Chodzi więc o wprowadzenie innych rozwiązań niż te, które przewidziano w dokumentacji technicznej i standardzie wykończenia mieszkania.

Zmiany lokatorskie pozwalają na stworzenie własnej, dopasowanej do potrzeb i oczekiwań, przestrzeni życiowej. Mieszkania są projektowane standardowo i trudno, żeby uniwersalny produkt był zgodny z gustem każdego. Zmiany lokatorskie umożliwiają takie dostosowanie wnętrza, żeby w nowym mieszkaniu żyło ci się komfortowo.

Co można zmienić?

Poszczególni deweloperzy sami określają zakres możliwych zmian, jednak najczęściej dotyczy on:

  • zmiany usytuowania ścianek działowych,
  • likwidacji ścianek działowych,
  • umiejscowienia drzwi w mieszkaniu,
  • umiejscowienia gniazdek elektrycznych, włączników światła, punktów oświetleniowych, odbiorników mediów oraz AGD,
  • aranżacji łazienki (umiejscowienie wanny, prysznica, toalety, umywalki),
  • rozmieszczenia grzejników.

Zmiany lokatorskie nie mogą zagrozić bezpieczeństwu mieszkańców i trwałości całej konstrukcji, a zatem nie mogą dotyczyć:

  • ingerencji w konstrukcję, piony instalacyjne (wodnokanalizacyjne, wentylacji, centralnego ogrzewania),
  • rodzaju oraz układu stolarki okiennej,
  • zmiany funkcji oraz przeznaczenia lokalu,
  • zmiany lokalizacji poszczególnych pokoi, np. kuchni czy łazienki,
  • dzielenia mieszkań,
  • części wspólnych w budynku wielorodzinnym,
  • elewacji budynku.

Zmiany lokatorskie nie mogą skutkować koniecznością zmiany pozwolenia na budowę – zgodnie z obowiązującym prawem budowalnym.

Procedura

Zmiany lokatorskie wprowadzane są na wniosek kupującego.  We wniosku należy opisać planowane zmiany (w formie opisowej oraz rysunkowej). Do zaznaczania zmian używa się koloru czerwonego. Wykonanie takiego projektu warto zlecić architektowi. O pomoc można poprosić dewelopera – zazwyczaj współpracuje on z kilkoma architektami. Dość często deweloperzy zapraszają klientów na spotkania z projektantem danego budynku, podczas których odbywają się konsultacje.

Wniosek powinien być pisemny. Należy go złożyć w odpowiednim terminie (określonym zazwyczaj w umowie). Aby zmiany były możliwe, wniosek musi zaakceptować projektant określonej inwestycji. Najlepiej złożyć wniosek o zmiany lokatorskie jeszcze przed realizacją rozkładu pomieszczeń zgodnie z planami dewelopera.

Koszty

Zmiany lokatorskie wiążą się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów – m.in. za zmianę projektu mieszkania, wykonanie zmian, ewentualną likwidację już istniejących ścian czy innych elementów. Dodatkowo pobiera się opłatę ryczałtową – koszty stałe wynikające z procedur obsługi oraz realizacji złożonego wniosku.

Niekiedy można starać się o zwrot kosztów zmian od dewelopera, jeśli zmiany lokatorskie wykonano na etapie projektu mieszkania (nie było konieczności burzenia ścian itp.), zaś zaproponowane rozwiązanie jest tańsze niż standardowe. Aby jednak było to możliwe, w umowie z deweloperem musi istnieć odpowiedni zapis.

Dodatkowe koszty wynikają z zatrudnienia architekta, który przygotuje nowy projekt. Oczywiście można to zrobić samemu, ale wprowadzenie zmian lokatorskich wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy z tego zakresu i umiejętności aranżacji wnętrz.