Zapytanie z portalu WyszukiwarkaMieszkan.pl
Napisz nam czego szukasz, a bezpłatnie i niezobowiązująco przedstawimy dostępne oferty. Pamiętaj o podaniu nam preferowanej lokalizacji. (np.dzielnice)
Przesłanie zapytania wiążę się z akceptacją regulaminu.
Pawrót

Czym jest zdolność kredytowa i w jaki sposób można ją zwiększyć?

Zdolność kredytowa to jeden z najważniejszych parametrów określany podczas analizy wniosku kredytowego, którego wysokość uzależniona jest od kilku czynników. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim wysokość comiesięcznych dochodów, koszty utrzymania, a także wszelkiego rodzaju obciążenia (np. inne kredyty, alimenty).

Czym jest zdolność kredytowa i w jaki sposób można ją zwiększyć?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu, warto wiedzieć o tym, że niektóre ze wspomnianych czynników są dosyć elastyczne, dzięki czemu można nimi manipulować - jednak na niektóre z nich nie mamy niestety żadnego wpływu. Jak zwiększyć zdolność kredytową, aby uzyskać nieco wyższą kwotę kredytu?

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Banki udzielając kredytów ponoszą pewne ryzyko, dlatego też starając się je zmniejszyć, badając zdolność kredytową wnioskodawców. Badanie zdolności kredytowej koncentruje się na finansowej wydolności klienta, przez którą rozumie się maksymalną kwotę, która może zostać przeznaczona na spłatę zaciągniętego zobowiązania. Warto również wiedzieć o tym, iż banki analizując wniosek kredytowy sprawdzają również wiarygodność kredytową, czyli terminowość, a także rzetelność płatniczą każdego klienta. Maksymalna kwota kredytu, którą potencjalny kredytobiorca będzie mógł otrzymać, uzależniona jest od obydwóch wspomnianych powyżej parametrów. Wnioskodawcy posiadający większą zdolność finansową, a także lepszą historię kredytową mogą liczyć na dużo lepsze warunki spłaty, czyli np. niższe oprocentowanie oraz mniejszą kwotę prowizji.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Zastanawiając się nad tym, w jaki sposób poprawić nieco swoją zdolność kredytową najlepszym obecnie sposobem jest wydłużenie okresu spłaty zobowiązania. Co można w ten sposób zyskać? Albo większą kwotę kredytu, albo też dużo niższą ratę. Oczywiście należy mieć świadomość tego, iż im dłuższy okres spłaty, tym wyższe odsetki, a więc i całkowity koszt kredytu. Jaki z tego morał? Poprawienie zdolności kredytowej w ten właśnie sposób daje większe szanse na otrzymanie potrzebnej kwoty środków pieniężnych, jednak wiąże się to z nieco większymi kosztami łącznymi.

Formuła spłaty rat również ma znaczenie

Jeśli chodzi o formułę spłat, to obecnie banki oferują możliwość wyboru pomiędzy ratami malejącymi a ratami równymi. Co jest korzystniejsze? Oczywiście wybór rat malejących, jednak osoby, który chciałyby otrzymać nieco większą sumę środków pieniężnych, powinny zdecydować się na raty równe. Banki oceniając zdolność kredytową wnioskodawcy sprawdzają, czy jego miesięczny dochód okaże się wystarczający do spłaty pierwszych rat kredytu, które w przypadku rat malejących są z początku dużo wyższe.

Inne zaciągnięte zobowiązania

Każdy dodatkowy produkt kredytowy posiadany przez wnioskodawcę obniża niestety jego zdolność kredytową. Warto również wiedzieć o tym, iż posiadając limit w rachunku lub kartę kredytową banki uważają, że w każdej chwili możemy bez jakiegokolwiek problemu sięgnąć po dodatkowe środki finansowe, co niestety zmniejsza naszą zdolność kredytową. Czy istnieje zatem jakiś sposób, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową? Warto w tym celu uporządkować nieco domowe finanse rezygnując z niepotrzebnych obciążeń. Rezygnacja z limitu w rachunku czy też z karty kredytowej to najlepsze wyjście z sytuacji, dlatego też warto rozważyć taką możliwość.

Pozytywna historia kredytowa

Banki analizując każdy wniosek kredytowy, sprawdzają historię kredytową każdego wnioskodawcy, dlatego też warto zadbać o to, aby była ona jak najlepsza. Osoby nieposiadające żadnej historii kredytowej są dla banku bardzo dużą niewiadomą, dlatego też z pewnością zostaną nieco dokładniej prześwietleni, ale pod innymi względami. Zaległości w spłacie zobowiązania czy też nieterminowość wpływają niestety niezbyt korzystnie, dlatego też bank może odmówić udzielenia kredytu ze względu na zbyt duże ryzyko. Natomiast Posiadanie pozytywnej historii kredytowej, a także regulowanie zobowiązań w terminie charakteryzuje klientów o tzw. niskim profilu ryzyka, dlatego też nie powinni oni napotkać żadnych problemów podczas starania się o kredyt.

Zobacz również: Czym jest scoring kredytowy i jak go zwiększyć?