30
PAZ

2017

Czym jest scoring kredytowy i jak go zwiększyć?

Kategoria: Finanse

Banki, aby określić zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, bardzo często wykorzystują w tym celu metodę punktową zwaną również credit scoringiem. Czym jednak jest scoring kredytowy i w jaki sposób można go zwiększyć?

Czym jest scoring kredytowy i jak go zwiększyć?

Czym jest credit scoring?

Credit scoring to punktowa metoda oceny ryzyka kredytowego, której fundament stanowi jedna niezwykle prosta zasada. Klient za określone cechy otrzymuje bowiem punkty a im większa ich liczba, tym większa szansa na otrzymanie środków pieniężnych. Banki tworzą specjalną tabelę scoringową, która opiera się najczęściej na analizie statystycznej bazy danych o klientach z przeszłości. Dzięki temu można odróżnić dobrych kredytobiorców od tych, którzy mają problemy z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań. Banki podczas oceny punktowej zwracają uwagę nie tylko na dane osobiste, takie jak stan cywilny czy też wiek, ale również na dane finansowo-majątkowe.

Jak zwiększyć swój credit scoring?

W przypadku oceny punktowej niezwykle ważna jest historia kredytowa każdego klienta, dlatego też, jeśli wszystkie wcześniejsze zobowiązania były spłacane regularnie, to oczywiście scoring z pewnością będzie wyższy. W wielu bankach bardzo duże znaczenie może mieć również rodzaj posiadanego telefonu. W takim przypadku warto postarać się o to, aby mieć telefon stacjonarny, ponieważ klienci, którzy są jego szczęśliwymi posiadaczami, mogą liczyć na większą zdolność kredytową.

Wysokie zarobki

W przypadku credit scoringu niezwykle ważny jest również comiesięczny dochód, ponieważ klienci, którzy mają wysokie zarobki, mogą mieć większe szanse na otrzymanie wymarzonego kredytu. Warto zatem zadbać o to, aby znaleźć dobrze płatną pracę, ponieważ dzięki temu ocena punktowa z pewnością będzie wyższa.

Zadłużenie

Osoby, które są w trakcie spłacania kredytu i chciałyby starać się o nowy, muszą liczyć się z tym, iż w takim przypadku ocena punktowa z pewnością ulegnie obniżeniu. Z tego też względu warto postarać się o wcześniejszą spłatę zobowiązania, a jeśli nie jest to możliwe, to należy wstrzymać się z wnioskiem kredytowym do momentu spłaty długu.

Rozmowa z przedstawicielem banku

Podczas oceny punktowej częstą praktyką banków jest rozmowa z potencjalnym klientem, od której może wiele zależeć. Nie bez znaczenia jest również termin złożenia wniosku o kredyt, ponieważ banki wymagają zwykle dostarczenia deklaracji PIT-11, dlatego też nie warto odwiedzać placówki banku na początku roku, a dopiero po rozliczeniu się z Urzędem Skarbowym. Bank przed podjęciem decyzji kredytowej, czyli w trakcie przeprowadzania credit scoringu bardzo dokładnie prześwietla każdego klienta, dlatego też warto zadbać o to, aby wszystko było w jak najlepszym porządku. W wielu przypadkach banki sprawdzają informacje, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieistotne, czyli np. adres zameldowania, czy też posiadanie konta na jakimś portalu społecznościowym. Choć z punktu widzenia każdego klienta nie powinno to przesądzić o ogólnej ocenie punktowej, to jednak dla każdego banku nawet mała błahostka może mieć bardzo duże znaczenie. Nie należy zatem niczego lekceważyć, dbając o to, aby w sieci nie były dostępne jakieś kompromitujące informacje.