18
STY

2018

Czy student powinien kupić mieszkanie?

Kategoria: Porady

Oczywiście wszystko zależy od sytuacji danej osoby. Jednakże kusząc się o generalizację można powiedzieć, że studentom nie opłaca się kupować mieszkania. Z czego to wynika?

Dlaczego nie warto kupować?

Zacznijmy od tego, że jako student pewnie nie wiesz jeszcze dokładnie, co chcesz robić w życiu. Mało kto w tak młodym wieku ma pomysł na przyszłość – wybraną pracę, żonę/męża, miejsce zamieszkania. Wynajem mieszkania daje ci dużą mobilność – możesz przenieść się śmiało na studia do innego miasta, a nawet kraju – korzystając z wymian międzynarodowych czy programów studenckich typu Erasmus. Podobnie rzecz ma się z pracą – jeśli nie znajdziesz wymarzonej posady w mieście X, poszukaj w mieście Y. Własne mieszkanie „przywiązuje cię” do danej lokalizacji. Co prawda możesz wynająć własne mieszkanie i przenieść się do innego miasta, ale czy o to chodzi?

Kolejna kwestia to brak gotówki. Można wziąć co prawda kredyt, ale to wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów okołokredytowych i odsetek. Najbardziej opłaca się zakup mieszkania za gotówkę albo z dużym wkładem własnym – czasami lepiej poczekać z kupnem mieszkania i zebrać potrzebną sumę pieniędzy.

Własne mieszkanie to pasywo

Często słyszy się, że nieruchomości są dobrym pomysłem na inwestycję. To prawda, ale tylko w sytuacji, kiedy mieszkanie „zarabia dla ciebie”. Innymi słowami, mieszkanie można traktować jako aktywo, jeśli czerpiesz z jego posiadania korzyści finansowe – np. z tytułu wynajmu. Lokal, w którym planujesz sam mieszkać, jest pasywem – nie zarabiasz na nim, ale utrzymujesz je ze swoim środków. Oczywiście kupno własnego mieszkania jest nietypową „inwestycją” – stabilizujesz swoją sytuację życiową, możesz w przyszłości zostawić coś dzieciom. Tę decyzję jednak można odłożyć w czasie.

Oszczędzanie i inwestowanie

Argumentem przemawiającym za odłożeniem decyzji o zakupie własnego mieszkania w czasie jest fakt, że mieszkając z rodzicami albo wynajmując pokój we wspólnym mieszkaniu, łatwiej będzie ci zaoszczędzić pieniądze na zakup własnej nieruchomości. Co więcej, nawet jeśli masz już jakieś oszczędności, możesz je zainwestować i pomnożyć (pamiętaj, że zakup nieruchomości, w której ty planujesz mieszkać, nie jest inwestycją finansową). Kto wie, może za kilka lat będziesz mógł w ogóle zrezygnować z kredytu hipotecznego i kupić mieszkanie za gotówkę?

Eksperci finansowi polecają młodym osobom, które posiadają gotówkę na zakup mieszkania, żeby inwestowali w nieruchomości – a nie kupowali mieszkanie dla siebie. Lokowanie w nieruchomości to znakomity pomysł na biznes.

Młodzi ludzie, studiujący, szukający dobrej pracy, mają wiele możliwości rozwoju i wzbogacenia się. Choć brzmi to paradoksalnie, zbyt szybkie kupno własnego mieszkania może stać się przeszkodą– szczególnie w przypadku, jeśli zostało ono sfinansowane kredytem na kilkadziesiąt lat.

Dzięki oszczędzaniu i inwestowaniu, w przyszłości możesz kupić mieszkanie większe, w lepszej dzielnicy, ładniejsze – innymi słowy, za kilka lat może cię stać na wymarzoną nieruchomość, która dzisiaj jest jednak poza twoim zasięgiem.

Mieszkanie jako zabezpieczenie na przyszłość

Zdarzają się studenci, którzy jednak decydują się na zakup mieszkania – nawet na kredyt. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, planów na przyszłość i świadomości, co chcesz osiągnąć w życiu. Warto jednak zaznaczyć, że własne mieszkanie jest pewnym zabezpieczeniem na przyszłość – w razie niepowodzenia można je spieniężyć albo wynająć i przenieść się gdzieś indziej.