23
KWI

2018

Czy powinienem zgłosić wynajem mieszkania?

Kategoria: Nieruchomości

Zgodnie z polskim prawem, wynajmujący mieszkanie muszą płacić w związku z tym odpowiednie podatki. Fakt wynajmowania drugiej osobie mieszkania musi zostać zarejestrowany w Urzędzie Skarbowym.

Czy powinienem zgłosić wynajem mieszkania?

Zgłoszenie do US

Każda osoba fizyczna, która zaczęła uzyskiwać jakiś dochód w związku z najmem prywatnym (a więc wynajęciem domu/mieszkania/pokoju drugiej osobie), musi ten fakt zgłosić do urzędu skarbowego i wybrać jeden z możliwych sposobów opodatkowania. Ważne, aby dotrzymać wskazanych w ustawie terminów.

O fakcie rozpoczęcia najmu trzeba poinformować US w terminie do 20 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym najmujący dokonał pierwszej wpłaty. Tak postępujemy, jeśli zgłaszamy najem po raz pierwszy – czyli nigdy nie wynajmowaliśmy mieszkania żadnej osobie. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli najemca zapłacił nam pierwszy raz 15 marca, musimy ten fakt zgłosić do 20 kwietnia. Jeżeli jednak pierwszy przychód osiągnęliśmy w grudniu, musimy zgłosić najem do końca roku (czyli do końca grudnia).

W przypadku najmu okazjonalnego, odpowiednie oświadczenie trzeba złożyć w terminie 14 dni od podpisania umowy z najemcą. Niedotrzymanie tego terminu sprawi, że nie będziemy mogli skorzystać z wielu rozwiązań przewidzianych dla tego typu najmu (będziemy rozliczać się na zasadach ogólnych).

Chęć zmiany formy opodatkowania trzeba zgłosić do US do 20 stycznia roku podatkowego, którego dotyczy rozliczenie.

Oczywiście przychód z najmu musi być uwzględniony w rocznym zeznaniu podatkowym.

Wybór formy opodatkowania

W przypadku najmu prywatnego (a więc wtedy, kiedy wynajmujemy mieszkanie jako osoby prywatne, a nie w związku z działalnością gospodarczą z zakresu wynajmowania mieszkań) można wybrać następujące formy opodatkowania przychodów z tego tytułu:

· na zasadach ogólnych (18% albo 32%),

· na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego.

Jeśli wybierzemy opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych, można od osiąganego dochodu odliczyć ponoszone koszty, takie jak chociażby koszt remontu. Oczywiście trzeba posiadać wszystkie rachunki dokumentujące poczynione prace – możliwe, że trzeba je będzie przedstawić fiskusowi.

W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego obowiązują dwie stawki podatku: 8,5% i 12,5%.  Niższa stawka podatku została zarezerwowana tylko dla tych osób, które w ciągu roku z tytułu wynajmu mieszkania (mieszkań) nie osiągają przychodu większego niż 100 tysięcy złotych.  Pod uwagę trzeba wziąć cały przychód, jaki z tego tytułu osiągają małżonkowie, którzy pozostają we wspólnocie majątkowej.

Zmiana ta weszła w życie na początku 2018 roku. Nie powinna ona jednak być mocno odczuwana przez osoby, które wynajmem mieszkań nie zajmują się „zawodowo”. Jak podaje Resort Finansów, w 2015 roku średni przychód osób, które wynajmowały mieszkanie, wynosił 18 240 zł rocznie – a więc znacznie mniej niż ustanowiony limit, powyżej którego trzeba zastosować stawkę 12,5%.

Co grozi za niezgłoszenie najmu?

Jeżeli wybraliśmy sposób opodatkowania na zasadach ogólnych, brak zgłoszenia faktu wynajmowania mieszkania nie skutkuje żadnymi konsekwencjami – jeśli dochód zostanie ujęty w corocznej deklaracji podatkowej i odprowadzane będą stosowne zaliczki.

Jeżeli jednak chcesz się rozliczać na zasadach ryczałtu, brak zgłoszenia najmu i brak oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania sprawi, że będziesz rozliczany na zasadach ogólnych, które nie zawsze się opłacają.

W przypadku nielegalnego wynajmowania (brak umowy, brak odprowadzania podatków) musisz liczyć się z koniecznością zapłacenia kar, poniesieniem sankcji karno-skarbowych (za wykroczenie albo przestępstwo),wyższym opodatkowaniem dochodów.