18
STY

2018

Czy mieszkania bezczynszowe są opłacalne?

Kategoria: Nieruchomości

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania bezczynszowego? Brak opłat z tytułu czynszu brzmi dla ciebie kusząco? Sprawdź, co tak naprawdę oznacza mieszkanie bezczynszowe.

Czy mieszkania bezczynszowe są opłacalne?

Co oznacza, że mieszkanie jest bezczynszowe?

Mieszkanie bezczynszowe to takie, za które nie płaci się czynszu –  nie ponosi się również kosztów związanych z funduszem remontowym, z utrzymaniem części wspólnych czy administracją (normalnie opłaty te są wliczane właśnie w czynsz). Za wszystko poszczególni mieszkańcy płacą indywidualnie i  razem odpowiadają za ewentualne części wspólne (w nowych inwestycjach często brak klatki schodowej, wszystkie mieszkania mają osobne wejścia). Muszą się sami między sobą dogadać, czy wynajmą firmy zewnętrzne, czy będą sami wykonywali potrzebne prace. Właściciele mieszkań bezczynszowych muszą sami kosić własne trawniki czy płacić za oświetlenie wejścia do budynku albo wywóz śmieci.

Większość oferowanych mieszkań bezczynszowych znajduje się w kamienicach. Coraz częściej jednak takie rozwiązania proponują deweloperzy w ramach kameralnych inwestycji. Warto przyjrzeć się, jakie są prawdziwe koszty utrzymania tego typu mieszkania. Brak czynszu nie oznacza bowiem, że za takie mieszkanie nic się nie płaci.

Mieszkanie bezczynszowe z opłatami?

Właściciel mieszkania bezczynszowego musi ponosić koszty związane z utrzymaniem wszystkich należących do niego części – nie wpłaca się stałej składki do wspólnoty albo spółdzielni. Za wszystko trzeba i tak zapłacić  – albo wykonywać niezbędne prace samodzielnie.

W przypadku koniecznych remontów, ich koszt należy pokrywać na bieżąco – jednorazowo. Jest to związane z brakiem funduszu remontowego. Oczywiście koszty naprawy np. dachu czy elewacji można podzielić między mieszkańców – o ile wszyscy się dogadają.

Opłaty, które będziesz musiał ponieść, jeśli kupisz mieszkanie bezczynszowe,  będą się zatem wiązały z utrzymaniem i eksploatacją budynku oraz przynależących do niego terenów.

Wady i zalety

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy mieszkanie bezczynszowe jest opłacalne. Wiele zależy od samej inwestycji (nowe budynki nie muszą być remontowane), naszych oczekiwań i sąsiadów (a przede wszystkim ich chęci do współpracy). Poniżej przedstawiamy wady i zalety mieszkania bezczynszowego.

Zalety:

  • brak czynszu i możliwość zaoszczędzenia, jeśli pewne prace mieszkańcy wykonują samodzielnie (nawet kilkuset złotych),
  • brak kosztów związanych z funduszem remontowym czy administracją,
  • mniejsze koszty niż w przypadku domu jednorodzinnego przy porównywalnym komforcie życia (w przypadku nowych inwestycji, w których maksymalnie zmniejsza się powierzchnię części wspólnych),
  • możliwość zaprojektowania ogródka.

Wady:

  • problem z remontem (trzeba za niego zapłacić jednorazowo), szczególnie w przypadku konfliktu z sąsiadami,
  • więcej pracy: pewne prace mieszkańcy wykonują sami, co jest czasochłonne (np. koszenie trawnika, sprzątanie podwórka, odśnieżanie obejścia),
  • konieczność dogadania się z sąsiadami w przypadku podejmowania jakichkolwiek decyzji i przy podziale pracy (nie ma sposobu na wyegzekwowanie od poszczególnych mieszkańców zaangażowania w utrzymanie części wspólnych).