06
KWI

2018

Co zrobić, jeśli biuro nieruchomości okazało się nieuczciwe?

Kategoria: Nieruchomości

Zostałeś oszukany przez pośrednika nieruchomości? Podejrzewasz, że twój agent nieruchomości zachowuje się wobec ciebie nieuczciwie? Sprawdź, co możesz w takiej sytuacji zrobić.

Po pierwsze – sprawdź biuro nieruchomości

Może brzmi to banalnie, ale zawsze przed zakupieniem mieszkania czy podpisaniem jakiejkolwiek umowy powinno się sprawdzić wiarygodność wybranego biura nieruchomości. Nie warto wierzyć agentowi na słowo – lepiej samemu zweryfikować firmę.

Jak sprawdzić biuro nieruchomości? Przede wszystkim zbadaj, czy agent nieruchomości, z którego usług chcesz skorzystać, należy do Centralnego Rejestru Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.  Co prawda od 2014 roku nie trzeba posiadać licencji, aby zostać pośrednikiem nieruchomości, jednak warto podjąć współpracę z osobą, która takie zaświadczenie jednak posiada. Poproś również o udostępnienie informacji o posiadanym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. 

Drugim krokiem jest sprawdzenie w internecie, czy firma jest uczciwa. Poszukaj artykułów, które mogłyby wskazywać, że agent nieruchomości zachowuje się nieuczciwe wobec klientów, zapoznaj się z wpisami na forach czy w mediach społecznościowych. Uważnie czytaj ogłoszenia i wszelkie dokumenty, które masz podpisać. Jeśli czegoś nie rozumiesz albo wydaje ci się dziwne, zadawaj pytania. 

Jeśli masz jakieś wątpliwości odnośnie biura nieruchomości – lepiej zrezygnuj przez podpisaniem czegokolwiek. Wiele mieszkań można kupić za pośrednictwem kilku biur nieruchomości. Dzisiaj mało kto podpisuje umowę wyłączności przy sprzedaży mieszkania.

Co zrobić z nieuczciwym biurem nieruchomości?

Jeśli zostałeś oszukany przez biuro nieruchomości – przede wszystkim nie załamuj rąk. Masz kilka możliwości postępowania w takiej sytuacji. Pamiętaj, że agent nieruchomości powinien mieć aktualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody, do jakich doszło w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. To dla ciebie duże zabezpieczenie.

Zacznij od rozmowy z przedstawicielem biura nieruchomości – ze zwierzchnikiem agenta, z którym współpracujesz. Może twoją sprawę uda się rozwiązać już na tym szczeblu, polubownie.

Na nieuczciwego pracownika możesz złożyć skargę do lokalnego stowarzyszenia pośredników nieruchomości albo do Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Pamiętaj jednak, że PFRN zajmuje się tylko sprawami tych osób, które posiadają licencję pośrednika.

Swoich roszczeń możesz też dochodzić na drodze postępowania sądowego. Kwestie dotyczące współpracy z agentem nieruchomości reguluje prawo cywilne. Dużo łatwiej jest, jeśli pośrednik posiadał ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – wtedy bowiem prościej jest uzyskać należności.  Warto skonsultować się z prawnikiem, jeśli tylko masz wątpliwości co do uczciwości biura nieruchomości.

 

 

Zgodnie z prawem, jeśli nie jesteś zadowolony z usług biura nieruchomości, możesz odstąpić od umowy pośrednictwa. Jeśli umowa była zawarta poza lokalem (np. na klatce schodowej, pod drzwiami domu, w samochodzie), masz na to 14 dni – i nie musisz podawać przyczyny. 

Możesz też poprosić o pomoc media. Jeśli twoja sprawa jest szokująca, redaktorzy programów interwencyjnych mogą się nią zainteresować. 

Sposób postępowania zależy w znacznej mierze od tego, w jaki sposób zostałeś oszukany – jako kupujący czy jako sprzedający. Istnieje kilka dróg rozwiązania konfliktu z biurem nieruchomości – nigdy nie wolno się poddawać. 

Dobrze jest wybierać tych pośredników, którzy posiadają licencję i mają obowiązujące ubezpieczenie – wtedy dużo łatwiej można dochodzić swoich praw.

Jeśli zostałeś oszukany przez biuro nieruchomości, poinformuj o tym innych, umieszczając stosowny wpis w internecie. Opisz swoją sprawę rzeczowo i odnoś się tylko do faktów – nie chodzi o to, żeby obrażać drugą osobę, ale ostrzec innych przez ewentualnym oszustwem.