13
MAJ

2020

Czy warto kupić teraz mieszkanie w czasie Covid-19

Kategoria: Nieruchomości

Zaczniemy w taki razie od: warto

Jeśli dysponujesz wolną gotówką albo właśnie zamierzasz lepiej ulokować swoje oszczędności niż 05-1 procent. W tym wypadku możesz zarobić na wzroście ceny takiego mieszkania w czasie albo wynająć mieszkanie z zyskiem. Pamiętaj, że szalejąca inflacja i dodruk pieniędzy powoli obniża Twoją zdolność zakupową. Nagle z mieszkania 60 m2 jakie było w planach zrobiło się 55 m2. A co z ceną m2?  Deweloperzy ograniczają mocno wprowadzanie na rynek nowych projektów. Podaż będzie za chwilę mocno ograniczona. To spowoduje utrzymanie ceny na dobrych projektach. W pewnym momencie na chwilę podaż zbilansuje się z popytem, może okazać się że w perspektywie dwóch lat będziemy znowu czekali na dziurę w ziemi, wrócą zapisy na mieszkanie. Siła pieniądza? Jeśli nie powstrzymamy inflacji nasza zdolność zakupy 1 m2 mocno zmaleje. Warto zdawać sobie z tego sprawę planując przyszłe inwestycje. Warto również wykorzystać projekty, które są w dobrej lokalizacji. To gwarantuje większe zainteresowanie i większy dochód przy wynajmie, szybką płynność takiej inwestycji choć nie gwarantuje większego wzrostu wartości takiej inwestycji. Dlaczego? Ponieważ z pewnością cena m2 przy zakupie była już na wysokim poziomie rynkowym. Niektórzy inwestorzy wolą zachować większą płynność inwestycji bo to daje im poczucie bezpieczeństwa, a inni wolą większy wzrost wartości w czasie, ponieważ mogą poczekać. Który wariant jest lepszy w obecnych czasach? Zawsze należy ocenić swoje potrzeby i możliwości zamrożenia gotówki. Pamiętajcie o kosztach wykończenia takie mieszkania, które przy przykładowych 50 m2 obecnie wynosi ok 50-60 tyś zł oraz ubezpieczeniu, a to kolejne 300 -500 zł w przypadku najmu, dodaj jeszcze podatek od wynajmu. Warto również rozglądać się po rynku. Wiele deweloperów wprowadza liczne akcje wsparcie sprzedaży. Obecnie największe wsparcie z jakim się spotkaliśmy było na poziomie 60 tyś zł do mieszkań gotowych. Zazwyczaj deweloperzy oferowali 20-30 tyś zł wsparcie do zakupu mieszkania. To również dobry moment na kupienie mieszkania z propozycją negocjacji ceny m2. Składasz swoja propozycję, realną, rynkową. Być może właśnie trafisz na dobry moment zamykania sprzedaży i Twoja oferta zostanie przyjęta. Zakup gotówkowy jest zawsze mile widziany. Warto o tym pamiętać. 

Podsumowując. Warto teraz kupić mieszkanie, ale tylko w przypadku zakupu gotówkowego. Zawsze warto pozostawić sobie również pewną tarcze gotówkową. Warto odpowiedzieć sobie również na pytanie, czy będę zarabiał na wynajmie czy będę chciał sprzedać mieszkanie z zyskiem. Wybierając to drugie rozwiązanie rekomendujemy wykończenie mieszkania. Można łatwiej taki produkt sprzedać osiągając zamierzony dochód niż sprzedaż stan deweloperski gdzie potencjalny nabywca będzie ponosił dodatkowe koszty i nakłady pracy z którymi nie będzie mu po drodze. Stawiając na wynajem możesz liczyć na wzrost popytu i przyszły zawód rentiera. 

Zaczniemy w taki razie od: warto poczekać

Banki wprowadzają zaostrzenia, podnoszą wkład własny, podnoszą marże, ubezpieczyciele zwiększą wartość składki bo ubezpieczą wyższą kwotę kredytu, a raty trzeba płacić. Skończyła się era taniego pieniądza. Banki już nie są zainteresowane ponosić dużego ryzyka z powodu złych kredytów. Muszą zadbać o własne bezpieczeństwo i dochodowość inwestycji. Nie liczymy również na wsparcie z programów Rządowych ponieważ mamy trudny moment w jakim znalazła się nasza gospodarka. Do tego dochodzi najwyższy czynnik mający wpływ na decyzje zakupowe: strach, niepewność o pracę, regulacje bieżących zobowiązań i pewnie jeszcze wiele innych jakie odczuwamy na co dzień. To odsuwa nasze zainteresowania kolejnymi zobowiązaniami. Wolimy wstrzymać takie decyzje do momentu aż nasza strefa komfortu i bezpieczeństwo ponownie wróci do normy. Niestety takie zachowanie posiada dużą bezwładność i nawet super okazje i rewelacyjne bonusy przestają działać. Ludzie tracą pracę, media podają wskaźniki bezrobocia, gdzie i kto ile musiał zwolnić pracowników, negatywne wskaźniki gospodarcze, słupki danych ile jest chorych i ile zgonów, brak optymistycznych danych. Deweloperzy zwłaszcza ci mniejsi mogą znaleźć się w krótkim czasie w poważnych tarapatach. Spadek sprzedaży przełoży się bezpośrednio na ich kondycje finansową, pewnie staną przed dylematem obniżenia cen, specjalnych rabatów, bonusów bo projekty muszą się sprzedawać. Obecnie spadek kontaktów średnio wynosi ok 30 procent w porównaniu do miesięcy z początku roku. A co z tymi co planowali zakup przed pandemią? Może wynajmują mieszkanie i liczyli, że wreszcie przeprowadzą się do własnego M?  Jeśli już decyzja zapadła to kupujcie! Postarajcie się jednak maksymalnie zmniejszyć kredyt jaki musicie brać na mieszkanie. Zweryfikujcie czy potrzebujecie taki metraż jaki planujecie. Załóżcie czarny scenariusz i oceńcie płynność na tym mieszkaniu. Weźcie pod uwagę również wariant -jeśli będziemy zmuszeni to wynajmiemy to mieszkanie i sami przeprowadzimy się do wynajętego mniejszego. Przeczekamy. Dlatego może warto raz jeszcze podejść do lokalizacji i atrakcyjności inwestycji bo sprzedaż nie jest opłacalna siedząc na kredycie. Jeśli Wasza sytuacja jest niepewna lub odczuwacie mocny dyskomfort związany ze strachem i lękiem o przyszłość, nie lubicie ryzyka i możecie poczekać to warto poczekać i przeczekać. Obecnie ceny m2 mieszkania np. Warszawie przekroczyła magiczne 10 tyś zł i zatrzymała się przed 11 tyś, a więc mamy wycenę z przed ogłoszenia pandemii, a sytuacja w jakiej znajdują się deweloperzy nie zachęca do dalszych podwyżek. Więc nie oczekujemy dalszych wzrostów i chyba warto w Twojej sytuacji przeczekać. Deweloperzy będą chcieli otrzymać swoją marżę na m2 mieszkania dlatego można przypuszczać, że ceny jeszcze przez jakiś czas będą utrzymane na stałych poziomach. Oczywiście pojawią się specjalne okazje, bonusy i wsparcie sprzedaży itp. 

Podsumowując: Warto poczekać jeśli mamy kupić mieszkanie przy pomocy kredytu hipotecznego. Sytuacja może za chwilę ulec zmianie zarówno pandemia minie i wszystko wróci do normy, albo przed nami jeszcze długi czas i pogłębienie kryzysu. Będziemy mieli na rynku perełki zakupowe dlatego trzeba śledzić nasze oferty. Jeśli decyzja zapadła i trzeba wspomagać się kredytem to jego wartość minimalizujcie adekwatnie do możliwości budżetowych i własnego ryzyka spłat rat miesięcznych. Oszacujcie dobrze wysokość raty i kosztów obsługi kredytu. Wybierajcie inwestycje w dobrej lokalizacji.