28
MAR

2018

Czy warto kupić mieszkanie z licytacji komorniczej?

Kategoria: Nieruchomości

Wydaje się, że mieszkanie z licytacji komorniczej można kupić po okazyjnej cenie. Czy jednak zawsze tak jest? Sprawdź, na co musisz uważać.

Czy warto kupić mieszkanie z licytacji komorniczej?

Gdzie znaleźć mieszkanie z licytacji komorniczej?

Komornicy, którzy zdecydowali się na przeprowadzenie licytacji nieruchomości, muszą ogłosić ten fakt minimum 2 tygodnie przed terminem tej licytacji. Takie ogłoszenie musi pojawić się w budynku sądowym oraz w lokalu gminy, w której znajduje się dana nieruchomość.

Licytacja jest też niekiedy ogłaszana w lokalnych dziennikach. Najłatwiej jednak znaleźć informacje o nieruchomościach objętych licytacjami komorniczymi w internecie. Aktualne dane na ten temat i wszystkie ogłoszenia znajdują się obowiązkowo pod adresem www.licytacje.komornik.pl. Na stronie internetowej dzięki łatwej w obsłudze wyszukiwarce można znaleźć interesujące nas licytacje.

Jakie nieruchomości można kupić na licytacji komorniczej? Ogłoszenia dotyczą domów, garaży i miejsc parkingowych, gruntów, lokali użytkowych, magazynów i hali, mieszkań. Portal zawiera też informacje dotyczące ruchomości wystawionych na licytację.

Co znajduje się w takim ogłoszeniu? Ogłoszenie wskazuje na komornika, który prowadzi sprawę oraz na istotne informacje dotyczące mieszkania, takie jak dokładny adres, numer księgi wieczystej, wartość mieszkania i szczegóły licytacji (np. która to licytacja, jak złożyć rękojmię).

Jak wylicza się cenę mieszkania z licytacji komorniczej?

Komornik, który chce ustalić cenę wyjściową mieszkania wystawionego na licytację komorniczą, bada najpierw, jaka jest wartość danej nieruchomości. Określa się ją w operacie szacunkowym, który sporządza rzeczoznawca majątkowy posiadający odpowiednie kwalifikacje.

Przy pierwszej licytacji komornik wystawia nieruchomość za cenę będącą równowartością przynajmniej 3/4 ceny wyjściowej. Jeśli jednak mieszkanie nie zostanie sprzedane podczas pierwszej licytacji, komornik przy drugiej licytacji może obniżyć cenę wywoławczą do 2/3 wartości mieszkania.

Oczywiście mieszkanie może ostatecznie zostać sprzedane za wyższą cenę. Nie wolno zapominać, że mówimy o licytacji – a więc poszczególne osoby mogą przedstawiać swoje oferty. Lokal zostanie sprzedany tej osobie, która zapłaci najwięcej.

Na co uważać?

Jeśli planujesz zakup mieszkania z licytacji komorniczej, musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • przy licytacji dopilnuj, żeby nie kupić mieszkania po cenie wyższej niż podana w operacie szacunkowym (niż wartość rynkowa),
  • co prawda nieruchomość nie może być obciążona hipoteką, ale musisz sprawdzić dokładnie stan prawny nieruchomości,
  • upewnij się, czy nieruchomość nie posiada wad ukrytych (możesz obejrzeć mieszkanie 2 tygodnie przed planowaną licytacją),
  • jeśli mieszkanie jest sprzedawane po atrakcyjnej cenie, ale zainteresowanie licytacją jest małe, podejdź ostrożnie do zakupu (możliwe, że nie wiesz o jakiś słabych stronach nieruchomości),
  • pamiętaj, że większość licytacji wymaga płatności gotówką, jednak możesz skorzystać z kredytu (najpierw wpłacisz rękojmię, czyli 10% wartości lokalu, a w ciągu 14 dni, jeśli kupisz nieruchomość, musisz wpłacić pozostałą kwotę),
  • weź pod uwagę ewentualny remont mieszkania i sprawdź, czy jego zakup, przy założeniu konieczności poniesienia kosztów adaptacji do zamieszkania, nadal się opłaca.

Reasumując, z licytacji komorniczej można kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, jednak wymaga to rozeznania na rynku i poznania specyfiki tego typu operacji. Nigdy nie podejmuj decyzji pochopnych, pod wpływem impulsu.