13
MAR

2018

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Kategoria: Finanse

Kupiłeś jakiś czas temu mieszkanie na kredyt, ale teraz chcesz je sprzedać? Nie jest to niemożliwe – sprawdź, jak sfinalizować transakcję.

Mieszkanie obciążone hipoteką

Ceny mieszkań ciągle rosną i niestety nie zawsze jesteśmy w stanie kupić swoje wymarzone lokum za gotówkę. Rozwiązaniem dla osób, które nie dysponują wystarczającą kwotą, jest wzięcie kredytu hipotecznego. Kredytem można sfinansować tylko część zakupu mieszkania (np. ¼) albo znaczącą większość.

Zakup mieszkania na kredyt oznacza, że na nieruchomości od tej pory ciąży hipoteka, zapisana w odpowiednim dziale księgi wieczystej. Co to oznacza w praktyce? Bank jest twoim wierzycielem, a więc posiada on określony zakres uprawnień w stosunku do mieszkania objętego hipoteką (dysponuje ograniczonym prawem rzeczowym).

Kredyty hipoteczne zaciąga się zazwyczaj na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Czy to oznacza, że nie można takiego mieszkania sprzedać wcześniej? Nie, mieszkanie z kredytem można sprzedać.

Co z bankiem?

Mieszkanie, które obciążone jest hipoteką, można sprzedać, ale o planie sprzedaży koniecznie musisz poinformować swój bank. Pamiętaj, że dysponuje on pewnymi uprawnieniami w związku z ustanowioną hipoteką, a to oznacza, że nie możesz dowolnie swoim mieszkaniem zarządzać.

Jeśli planujesz sprzedaż mieszkania, udaj się do banku po stosowne dokumenty i dowiedz się, czy z wcześniejszą spłatą kredytu wiążą się jakieś dodatkowe opłaty. Zapytaj też pracownika banku, jakie dodatkowe dokumenty masz przygotować i jakie warunki musisz spełnić.

Musisz liczyć się z tym, że za wydanie zaświadczeń bank może pobrać dodatkową opłatę, np. za wydanie zaświadczenia o aktualnym stanie zadłużenia czy za wydanie promesy.

Sprzedaż za gotówkę

Najwygodniej jest sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką komuś, kto chce je kupić za gotówkę. W takiej sytuacji bowiem możliwa będzie wcześniejsza spłata kredytu – właśnie za uzyskane ze sprzedaży pieniądze. Pamiętaj o zdobyciu z banku zaświadczenia o kwocie pozostającej do spłaty.

W takiej sytuacji sprawdź, czy bank pobiera jakieś opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu. Poproś również o promesę, czyli obietnicę banku, że po otrzymaniu stosownej kwoty (wpłaconej na odpowiednie konto przez kupującego albo sprzedającego, co jednak zdarza się znacznie rzadziej), wyda zgodę na wykreślenie zapisu z księgi wieczystej mieszkania. Pamiętaj, że taki dokument traci ważność po 30 dniach.

Sprzedaż na kredyt

Musisz wiedzieć, że do księgi wieczystej nie można wpisać hipoteki ustanowionej na rzecz dwóch różnych banków. W sytuacji, kiedy nabywca chce sfinansować zakup mieszkania kredytem hipotecznym, sprawa zaczyna się komplikować.

Bank, w którym zaciągnąłeś kredyt, musi otrzymać całą kwotę kredytu i dopiero wtedy (na podstawie promesy) możliwe staje się wykreślenie dotychczasowej hipoteki. Wtedy też bank nabywcy może ustanowić własną, nową hipotekę.

Nabywca powinien w swoim banku przedstawić akt notarialny oraz dane dotyczące spłaty dotychczasowego zadłużenia. Bank kupującego może wtedy przelać pozostałą do spłaty kwotę na konto twojego banku, a resztę na twoje prywatne konto. Kiedy otrzymasz przelew, idź do banku o zgodę na zwolnienie hipoteki – będzie ona potrzebna przede wszystkim twojemu nabywcy. Potem notariusz może złożyć wniosek o zmianę wpisu w księdze wieczystej mieszkania.

Dużo łatwiej jest, kiedy kupujący chce wziąć kredyt na mieszkanie w tym samym banku, w którym wcześniej zadłużony był sprzedający. W takim przypadku procedury są nieco uproszczone.